W grudniu, dla niektórych podwójny przelew z ZUS

W grudniu, dla niektórych podwójny przelew z ZUS
Fot. ZUS

Dobre wiadomości dla seniorów. Dwa przelewy w grudniu dostaną seniorzy, którym ZUS wypłaca emerytury w pierwszym dniu każdego miesiąca. Tym, którzy swoje pieniądze dostają 25 dnia miesiąca wypłata zostanie zrobiona jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych standardowo wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach tj. 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Zgodnie z przepisami, emerytury są dostępne na kontach jeden dzień przed terminem płatności, a jeżeli termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy to dwa dni. W grudniu ostatni termin płatności wypada w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. 

– Dlatego w tym roku wszyscy emeryci i renciści z terminu „25”, którym przelewamy pieniądze na bankowe konto zobaczą na nich wypłatę najpóźniej 22 grudnia – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– Także pierwszy stycznia jest dniem świątecznym, dlatego te osoby, które, które dostają wypłaty pierwszego dnia miesiąca, dostaną dwa przelewy, czyli 1 grudnia za grudzień i 29 grudnia za styczeń – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zastrzega, że ten termin można zagwarantować tym seniorom, którzy dostają swoje emerytury na bankowe konta. Doręczenie pieniędzy przez listonosza, jeśli senior zamiast banku, wybrał tradycyjny pocztowy przekaz, może potrwać dłużej – wyjaśnia.

Co roku ze względu na święta Zakład wcześniej przekazuje emerytury i renty, które przynosi doręczyciel tak, by listonosze mieli czas na ich doręczenie do 24 grudnia.

– Mam nadzieję, że poczta stanie na wysokości zadania i nasi klienci dostaną pieniądze możliwie szybko. Podkreślam jednak, że w najlepszej sytuacji są oczywiście ci, którym pieniądze wpływają na bankowe konta – dodaje Kowalska-Matis.

Rzeczniczka namawia do tego żeby założyć konto w banku, bo jeśli ktoś dostaje pieniądze przekazem  musi czekać, aż zapuka do niego listonosz. Gdy ma konto zawsze może skorzystać z bankomatu o dowolnej porze, bo nawet w najmniejszych gminach są często nawet dwa bankomaty różnych banków.

Co ważne, wypłaty z terminu „1” ZUS rozpocznie wysyłać analogicznie wcześniej, po to żeby na kontach klientów ZUS – wypłaty zaplanowane na pierwszy dzień nowego roku – znalazły się jeszcze przed Sylwestrem.

Nieco statystyk

Trzy powiaty na Dolnym Śląsku są na liście 10 najbardziej ubankowionych w Polsce. W powiecie głogowskim już 89,8 proc. wszystkich emerytur to te przelewane na bankowe konta, w polkowickim 89,1 proc. i lubińskim 87,9 proc.

Średnio już 83 proc. seniorów w tym regionie wybrało konto zamiast comiesięcznej wizyty listonosza.

– Emerytura przelewana na bankowe konto oznacza bezpieczeństwo dla pieniędzy seniorów i ogromne oszczędności dla budżetu – mówi Iwona Kowalska-Matis rzecznik regionalny ZUS na Dolnym Śląsku. – Za przekaz pocztowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zapłacić, a przelanie emerytury, czy renty na rachunek w banku nie kosztuje nic – dodaje Kowalska-Matis.

Od kilkunastu lat liczba wypłat, które ZUS przekazuje na bakowe konta stopniowo rośnie. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Dziś świadczenia długoterminowe w formie bezgotówkowej otrzymuje 80,3 proc. klientów ZUS.

Listę współpracujących z ZUS banków, które oferują bezpłatne konta, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu dostępnej TUTAJ.

Aby emerytura wpływała na konto wystarczy wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) i złożyć go w ZUS.

Można to zrobić osobiście w czasie wizyty w najbliższej placówce Zakładu lub przez pełnomocnika. Wniosek można przekazać także za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS.

Co ciekawe, z rachunku bankowego częściej korzystają kobiety. Wśród pań w przedziale wiekowym 50-54 lat 100 proc. przelewów z ZUS idzie na bankowe konta, powyżej 80-tki bankowe konta ma 57 proc. seniorów.

Print Friendly, PDF & Email