Dwa listy z ZUS w jednej kopercie

Dwa listy z ZUS w jednej kopercie
Fot. Mikhail Nilov/pexels.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzjeo marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Wszyscy uprawnieni otrzymują już świadczenia po marcowej waloryzacji, która wyniosła 12,12 proc. ZUS zakończył także wypłatę tzw. trzynastek, które w tym roku wyniosły 1 780,96 zł brutto.

W najbliższych tygodniach emeryci i renciści otrzymają ważne informacje dotyczące obu tych świadczeń. W jednej kopercie znajdą się dwie decyzje: waloryzacyjną i o przyznaniu dodatkowego świadczenia rocznego. Ta pierwsza jest informacją o kwocie świadczenia po marcowej waloryzacji. Zawiera również szczegółowe informacje o sumie pobranych składek i zaliczce na podatek dochodowy. W decyzji wskazano również wysokość emerytury netto po wszystkich odliczeniach. Druga, informuje wszystkie osoby, które miały prawo do wypłaty renty, emerytury lub innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS na dzień 31 marca 2024 roku o wysokości i wypłacie  tzw. trzynastki.

Wysyłane informacje są niezwykle ważne, gdyż bezpośrednio dotyczą dochodów emerytów i rencistów. Warto, aby każdy dokładnie przeczytał otrzymane dokumenty i upewnił się, że wszystkie naliczenia są poprawne.

Wysyłka decyzji waloryzacyjnych oraz decyzji przyznaniu „trzynastki” jest realizowana w jednej kopercie. Ma to usprawnić cały proces i zapewnić, że wszystkie niezbędne informacje dotrą do beneficjentów jednocześnie.

ZUS planuje zakończyć wysyłkę listów do końca maja. W związku z tym, ponad 470 tys. pomorskich emerytów i rencistów może w najbliższym czasie spodziewać się korespondencji.

Regionalny Rzecznik Prasowy
województwa pomorskiego
Krzysztof Cieszyński
Print Friendly, PDF & Email