Uniwersytet Trzeciego Wieku w Elblągu ma już dziesięć lat

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Elblągu ma już dziesięć lat
Fot. Adminstrator


Z okazji przypadającej w tym roku dziesiątej rocznicy powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu, Iwona Orężak dyrektor placówki, zorganizowała konferencję prasową w celu podsumowania minionych dziesięciu lat oraz zapoznania z terminarzem obchodów jubileuszu. W spotkaniu prócz przedstawicieli mediów udział wzięły także: Halina Ratajewska, Ewa Grassmann oraz Krystyna Opalińska – przewodnicząca komitetu przygotowującego jubileusz.

Uroczystości jubileuszowe zaplanowane są na wtorek 23 czerwca br. w sali kinowej elbląskiego Światowida. Wśród wielu zaproszonych gości na pewno pojawią się członkowie Uniwersytetów Trzeciego Wieku działających m. in. w Warszawie, Gdańsku, Braniewie czy Olsztynie.

Na ten dzień zaplanowano: wykład dr Izabeli Seredochy pt. „Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych sposobem na aktywne życie”, wykład dr Janusza Hochlaitnera „Krajobraz Kulturowy Warmii i Mazur”, program artystyczny przygotowany przez uczestników sekcji muzyczno-kabaretowej UTWiON, koncert chóru „Cantata” oraz występy tancerzy Elbląskiego Klubu „Jantar”. Na zakończenie dnia, w siedzibie UTWiON przy ul. Rzeźnickiej 14-15 B i C, odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący wymiany doświadczeń pomiędzy Uniwersytetami.

Plan uroczystości:

23.06.2009 r.

Część I
Godzina 10.00:
 uroczyste otwarcie obchodów Jubileuszu X lecia,
 powitanie gości i słuchaczy UTWiON,
 10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu – prezentacja Iwony Orężak,
 wystąpienia gości,
 podziękowania,
 wykład „UTWiON sposobem na aktywne życie” – dr Izabela Seredocha,
 Słuchacze na Jubileusz – program artystyczny przygotowany przez uczestników sekcji z muzyczno-kabaretowej.

12.00 Przerwa kawowa

Część II
Godzina 12.15
 koncert chóru „Cantata” pod dyr. Marty Drózdy,
 wykład jubileuszowy „Krajobraz Kulturowy Warmii i Mazur” – dr Janusz Hochlaitner
 występ tancerzy z Elbląskiego Klubu „Jantar”,
 zakończenie uroczystości.

Godzina 16.00 – 17.30
 Panel dyskusyjny – wymiana doświadczeń pomiędzy Uniwersytetami (siedziba UTWiON ul. Rzeźnicka 14-15 B i C).

Trochę historii

Uniwersytet Trzeciego Wieku w dużej mierze powstał dzięki determinacji Ewy Sprawki, która na usilne nalegania seniorki pani Heleny Kilen, doprowadziła do powstania placówki, początkowo o nazwie Wszechnica z siedzibą przy ulicy Słonecznej w ówczesnym Ośrodku Czytelnictwa Osób Niepełnosprawnych. Kierownikiem Wszechnicy został wówczas Grzegorz Bratnicki. Pierwsze wykłady rozpoczęły się natomiast w marcu 1999 roku a uczestniczyło w nich około 30 słuchaczy. Rok akademicki 1999/2000 uczelnia rozpoczęła już pod nazwą Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych a jej kierownikiem została Iwona Orężak.

Z roku na rok Uniwersytet rozwijał się: przybywało słuchaczy, rozszerzały się propozycje programowe. W 2005 roku wypracowano standardy, które winna spełniać uczelnia kształcenia ustawicznego, której słuchaczami są seniorzy. Głównym celem jaki sobie postawiono, była  poprawa jakość życia seniorów przez podnoszenie aktywności fizycznej, psychicznej i intelektualnej. Realizacja tego celu przebiega jak najbardziej pomyślnie. Dowodem na to, jest stale rosnąca liczba słuchaczy, która w roku 2008/2009 przekroczyła 300 osób.

Momentem przełomowym dla Uniwersytetu był rok 2006, kiedy to po latach działania w ERKON, usamodzielnił się, głównie za sprawą Urzędu Miasta, który prowadzenie Uniwersytetu przyjął za zadanie miejskie.

W 2008 roku nastąpiła zmiana siedziby biura stowarzyszenia i obecnie mieści się ono przy ul. Rzeźnickiej. Dyrektorem w dalszym ciągu jest pani Iwona Orężak, dzięki której działalność placówki funkcjonuje prężnie i co najważniejsze, przynosi zadowolenie słuchaczom.

W latach 2008/2009 w UTWiON funkcjonowały następujące sekcje zainteresowań: gimnastyka rehabilitacyjna, zajęcia na basenie, aqua aerobic, muzykoterapia, paneurytmia, zajęcia komputerowe, lektoraty z angielskiego, niemieckiego i włoskiego; warsztaty rękodzieła artystycznego, warsztaty malarskie, zajęcia relaksacyjne oraz grupa poetycko-teatralna.

W ciągu minionych lat słuchacze Uniwersytetu aktywnie uczestniczyli w wielu cotygodniowych blokach wykładowych z różnych dziedzin m.in.  filozofii, historii, psychologii czy literatury. Bardzo dużą popularnością cieszą się także spotkania muzyczne, wernisaże, spotkania plenerowe czy wycieczki (słuchacze odwiedzili m.in. Warszawę, Ziemię Kłodzką czy Gietrzwałd).

Na ten rok, w ramach obchodów Jubileuszu X-lecia, zaplanowano także sympozjum naukowe podsumowujące osiągnięcia i przedstawiające plany na kolejne lata.

W tym roku nabór na kolejny rok akademicki rozpocznie się 1 września i trwać będzie do końca miesiąca.

  Rafał Sułek  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3737

Print Friendly, PDF & Email