Tomasz Białkowski „Powróz”

Tomasz Białkowski „Powróz”
Fot. nadesłane

„Powróz” Tomasza Białkowskiego ma mocny początek. Autor opisuje publiczną egzekucję jedenastu esesmanów z hitlerowskiego obozu w Stutthofie. Głównie ze względu na prolog warto sięgnąć po tę książkę. Jest to kawałek znakomitej prozy, gdzie każde zdanie staje się nośnikiem emocji i treści.

Białkowski wspiął się na literackie wyżyny, opisując powojenną rzeczywistość. Początek książki można czytać po wielokroć i delektować się siłą oraz urodą literackiego przekazu. Potem autor przenosi fabułę pięćdziesiąt lat później i zaczyna się zwyczajny kryminał. Główna bohaterka, Iga przyjeżdża do małego warmińskiego miasteczka. W ogrodzie domu, w którym się zatrzymuje, znajduje powieszoną kobietę. Mieszkańcy udają, że nic się nie stało, a Iga rozpoczyna własne śledztwo.

Pod piórem Białkowskiego powiązanie tego co teraz z wydarzeniami z przeszłości to nie tylko podstawa fabuły kryminalnej, to również psychologiczne przekonanie, że doświadczenie określa nasze dalsze życie. Polecam „Powróz” czytelnikom lubiącym kryminały z wyraźnie zarysowanym akcentem etycznym i rozbudowaną psychologią.

Audiobook: Tomasz Białkowski, „Powróz”, Wydawnictwo Storybox 2015, czyta Marcin Popczyński, czas nagrania: 7 godzin 5 minut.

Fot. mat. pras.
Print Friendly, PDF & Email