A. Pietrzyk o książkach: A. Mayne „Naturalista”

A. Pietrzyk o książkach: A. Mayne „Naturalista”
Fot. pixabay.com/materiały dystrybutora

„Naturalista” Andrew Maynego to typowy amerykański kryminał, gdy się go czyta, ma się wrażenie, że już się zna tę historię. Zarazem jest to rzecz solidnie napisana, chociaż bez tej iskry, która mogłaby rozhuśtać wyobraźnię czytelnika i sprawić, że będzie kibicował kluczowej postaci.

Główny bohater profesor biologii obliczeniowej Theo Cray niespodziewanie zostaje zatrzymany przez policję. Jest podejrzewany o zamordowanie studentki, której ciało znaleziono w lesie. Aby udowodnić swoją niewinność postanawia wytropić sprawcę i oddać go w ręce organów ścigania. Ma ogromną przewagę nad funkcjonariuszami, bo posługuje się algorytmami opartymi na biologii i statystyce. Policja ustala, że studentka stała się ofiarą niedźwiedzia, a on odnajduje ciała innych kobiet.

„Naturalista’ to dobra lektura dla tych czytelników, którzy lubują się w wątkach kryminalnych opartych na niekonwencjonalnych metodach śledczych. Może w tej powieści trochę „trzeszczy”, może za dużo profesorskiego geniuszu kontra policyjna głupota, ale najważniejsze, że powieść wciąga.

Audiobook: Andrew Mayne, „Naturalista”, tłumaczenie Jacek Żuławnik, Biblioteka Akustyczna, czyta Tomasz Sobczak, czas nagrania: 10 godzin 56 minut.

Print Friendly, PDF & Email