A. Pietrzyk o książkach: P. Wilczyński i B. Dobroch „Broad Peak. Niebo i piekło”

A. Pietrzyk o książkach: P. Wilczyński i B. Dobroch „Broad Peak. Niebo i piekło”
Fot. materiały promocyjne

Po lekturze powieści kryminalnych i sensacyjnych literatura faktu może być fantastyczną odmianą, zwłaszcza tak dobrze napisana pozycja jak „Broad Peak. Niebo i piekło” Przemysława Wilczyńskiego i Bartka Dobrocha.

Autorzy przeanalizowali najbardziej medialną tragedię polskich wspinaczy w Himalajach, która miała miejsce 5 marca 2013 roku na Broad Peak. Szczyt zdobyło czterech wspinaczy: Maciej Berbeka, Tomek Kowalski, Adam Bielecki i Artur Małek. Kierownikiem wyprawy był Krzysztof Wielicki, a jej organizatorem Artur Hajzer, twórca programu „Polski Himalaizm Zimowy”.

Był to niesamowity sukces, bo Polacy weszli na kolejny ośmiotysięcznik zimą i potwierdzili, że zasługują na nadany im przez zachodnich wspinaczy tytuł lodowych wojowników. Niestety był to sukces okupiony wielką tragedią, a mianowicie śmiercią dwóch himalaistów, Maćka Berbeki i Tomka Kowalskiego. O przyczynach tej tragedii mówiono w mediach przez kilka miesięcy i do dzisiaj budzi ona wiele pytań i kontrowersji.

Przemysław Wilczyński i Bartek Dobroch przeprowadzili rozmowy z bohaterami tamtych wydarzeń oraz z rodzinami tych, którzy zginęli. Wypowiedzi są pełne emocji, bliscy próbują zrozumieć, co się stało, a ci, którzy przeżyli głównie bronią się przed oskarżeniami, relacjonują też swoje poczynania i zachowanie kolegów. Głos na temat tragedii zabierają także ludzie ze środowiska górskiego, dla porównania przywoływane są inne równie dramatyczne wydarzenia z Himalajów. Ten wielogłos w ocenie tragedii na Broad Peak, to ogromna zaleta tej książki, przez to czytelnik może wyrobić sobie swoją własną opinię odnośnie zdarzenia, a także poszczególnych jej uczestników.

Każda postać została przedstawiona w szerokim kontekście, są wzmianki o szkole, studiach, pierwszych miłościach, początkach pasji górskiej, a w wypadku Artura Hajzera poznajemy również jego karierę w prywatnym biznesie. Wilczyński i Dobroch pokazali ludzi z krwi i kości, których się lubi, którym się kibicuje albo których się nie akceptuje, jedno jest pewne, wobec żadnego bohatera nie można pozostać obojętnym.

„Broad Peak. Niebo i piekło” to pozycja niezwykle bogata, poruszająca wiele aspektów górskiej pasji, choćby kwestie etyczne. Jak oceniać tych, którzy próbują ratować kolegów z narażeniem własnego życia, a jak tych, którzy tego nie robią? Co mamy myśleć o ludziach, którzy realizują własną pasję kosztem strachu, samotności i łez członków rodziny?

Wilczyński i Dobroch stawiają też pytania o przyszłość polskiego himalaizmu zimowego, a także analizują inne dramatyczne wydarzenia na Broad Peak, do których doszło w 2013 roku, a które były tragicznym dopełnieniem śmierci polskich wspinaczy.

Z czystym sumieniem polecam książkę Przemysława Wilczyńskiego i Bartka Dobrocha, „Broad Peak. Niebo i piekło”, będzie to fascynująca i niezwykle wciągająca lektura. Dla zwiększenia przyjemności czytelniczych radzę sięgnąć po wersję dźwiękową w interpretacji Tomasza Sobczaka.

Audiobook: Przemysław Wilczyński i Bartek Dobroch, „Broad Peak. Niebo i piekło”, Wydawnictwo Poznańskie, czyta Tomasz Sobczak, czas nagrania 13 godzin 6 minut.

Print Friendly, PDF & Email