W piątek zbierze się Rada Gabinetowa ws. strategii walki z COVID-19

W piątek zbierze się Rada Gabinetowa ws. strategii walki z COVID-19
Fot. Pixabay

W piątek zbierze się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę Rada Gabinetowa. Rząd pod przewodnictwem głowy państwa będzie debatował nt. sytuacji epidemicznej oraz dalszej strategii działań państwa w walce z COVID-19. To już trzecia Rada Gabinetowa zwołana przez prezydenta ws. pandemii.

– Prezydent Andrzej Duda zwołał na jutro na godz. 9:30 posiedzenie rady gabinetowej ws. sytuacji epidemicznej oraz dalszej strategii działań państwa w walce z COVID-19 – poinformował na Twitterze Spychalski. – Posiedzenie z uwagi na sytuację epidemiczną odbędzie się w formie zdalnej – dodał.

Spychalski przekazał PAP, że po posiedzeniu ok. godz. 11:00-11:30 prezydent będzie miał wystąpienie, na którym poinformuje o jego przebiegu i efektach.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller pytany o posiedzenie Rady Gabinetowej w czwartek w TVP Info zapewnił, że premier i prezydent są w stałym kontakcie zarówno w kwestii zwalczania pandemii, jak i m.in. powstawania kolejnych tarcz antykryzysowych.

– Jesteśmy w stałym kontakcie zarówno w sprawach gospodarczych tak, aby ten trudny czas przejść możliwie w dobry sposób, a z drugiej strony w konsultacjach, jeżeli chodzi o kwestie COVID-owe czy program szczepień. Tutaj prezydent wykazuje cały czas zaangażowanie – powiedział rzecznik rządu.

Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady podejmuje wyłącznie prezydent. Stanowiska przedstawione w trakcie posiedzenia Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego. Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za „sprawę szczególnej wagi”.

Poprzednio Rady Gabinetowe prezydent zwoływał na początku września oraz w połowie marca 2020 r.; oba posiedzenia były poświęcone kwestii epidemii koronawirusa.

W marcu prezydent i ministrowie omówili przygotowany wówczas przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. We wrześniu tematem obrad była strategia walki z koronawirusem, informacja nt. sytuacji w szkolnictwie w dobie epidemii oraz ówczesna sytuacja na Białorusi.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że w Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 27 887 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 954 chorych, czyli najwięcej od początku pandemii. (PAP)

Marzena Kozłowska, Mateusz Roszak
Print Friendly, PDF & Email