Zakończyła się rozbudowa teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. I choć są jeszcze kwestie wymagające pewnych prac, to już dziś dyrektor teatru zaprosił media, by pokazać jak wygląda nowa przestrzeń obiektu.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
W nowej części budynku największą uwagę przykuwa sala z Małą Sceną i mobilną widownią.
– Już wkrótce uruchomimy małą scenę na której będziemy mieli mobilną widownię. Pomieści ona 200 osób. Mobilność widowni polega na tym, że możemy ją składać jak harmonijkę i rozkładać w zależności od potrzeb – czy chcemy mieć więcej wolnej przestrzeni, czy mniej. To jest bardzo wygodne dla realizacji pewnych pomysłów artystycznych – mówi Paweł Kleszcz, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka. – W tej chwili w tej sali zamontowane już jest znakomite nagłośnienie. Będą jeszcze montowane światła i ostateczne – już po wszystkich montażach – utwardzenie powierzchni podłogowej – dodaje.
Wykończenia wymagają także jeszcze szatnie, w których widzowie będą mogli zostawiać swoje kurtki i płaszcze.
– Przywitanie publiczności planujemy na początku marca. Julia Mark wyreżyseruje przedstawienie specjalnie napisane przez Weronikę Murek i to przedstawienie będzie elementem dopełniającym uroczystość otwarcia, w którym oczywiście nie zabraknie pokazania historii rozbudowy tego teatru, budowania tej nowej przestrzeni. Publiczności – tej premierowej – pokażemy to w formie filmu – zaznacza Kleszcz.
Nowa część budynku jest połączona z tą „starą”. Doskonale widać to na przykładzie miejsca, w którym łączy się podłoga obu części. Jak zaznacza dyrektor teatru – także i w tej części planowana jest modernizacja.
– Trudność i wyzwanie tego projektu to nie tyle dobudowanie, co połączenie starego obiektu z nowym, co oczywiście przysporzyło wielu przygód i projektantom i wykonawcom – wyjaśnia.
W tej nowej części powstała także sala prób. Na montaż czekają jeszcze lustra, ale niebawem aktorzy będą mogli odbywać tam próby.
– Sala będzie miała też cały osprzęt, taki okołoteatralny, czyli będzie tutaj i nagłośnienie i oświetlenie. Jest już zamontowana rampa do podwieszenia sprzętu. W tej chwili doposażamy każdą z sal. Budowę odebraliśmy kilka dni temu – wskazuje dyrektor teatru.
Budynek przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby poruszające się na wózkach będą mogły dostać się na widownię windą. Przygotowano także ułatwienia dla osób niedowidzących i niewidomych w postaci oznaczeń poziomych informujących o miejscach, w których konieczna jest podwyższona czujność.
Koszt rozbudowy zamknął się w kwocie 19 798 164,96 zł. Uwzględniono w niej także koszt wyposażenia obiektu w sprzęt – oświetlenie, system akustyczny Małej Sceny, a także mobilnej widowni.
Projekt zrealizowany został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (6 046 647,23 zł), Budżetu Państwa (171 842,18 zł) Urzędu Miasta i środków własnych teatru (13 579 675,55 zł).
Przebudowano także kabiny realizatorów światła i dźwięku i zmodernizowano oświetlenie i system audio-realizatorsko-nagraniowy Dużej Sceny. Koszt tej inwestycji to 1 134 153,58 zł.