Sopot: Jak wspierać młodzież w kryzysie? – konferencja (2 października)

Sopot: Jak wspierać młodzież w kryzysie? – konferencja (2 października)
Fot. Pixabay

Na to pytanie odpowiedzi szukać będą uczestnicy konferencji „Nastolatki. Jak rozmawiać, słuchać i wspierać, żeby budować dobre relacje?”, która odbędzie się 2 października w hotelu Sheraton. Skierowana jest do specjalistów pracujących z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych.

Konferencja organizowana jest przez II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie oraz miasto.

– Zaproszenie kierujemy do przedstawicieli trójmiejskich szkół ponadpodstawowych, nauczycieli, pedagogów i psychologów – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Kondycja psychiczna młodzieży jest katastrofalna, mamy permanentny kryzys systemowej opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Musimy więc oddolnie szukać nowych metod, rozwiązań, aby wspierać uczniów w kryzysie. Dlatego tak dużo chcemy mówić o empatycznej komunikacji – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

W programie znalazły się wykłady i prezentacje, które poprowadzą specjaliści. Zaplanowany jest też panel dyskusyjny, podczas którego możliwa będzie wymiana doświadczeń, związanych z pracą z młodzieżą. W panelu dyskusyjnym udział wezmą uczniowie z sopockiej Młodzieżowej Rady Miasta.

Na zakończenie uczestnicy konferencji będą mogli obejrzeć spektakl muzyczny pt. „Kronika Snów: Lunatyczka”. To przejmujący spektakl, w pełni realizowany przez młodzież pod opieką artystyczną zawodowych artystów.  

Młodzi aktorzy stworzyli scenariusz oparty na prawdziwych przeżyciach obejmujących całe spektrum problemów natury psychologicznej, a także fizjologicznej, z jakimi zmaga się dziś ogromna liczba nastolatków. Do spektaklu zaproszone zostały osoby z Ukrainy, nastolatkowie i młode kobiety, które dziś także przechodzą swoisty cykl autoterapeutyczny po drastycznych przeżyciach związanych z uchodźctwem wojennym.

W ekipie przygotowującej spektakl są osoby zmagające się z takimi zdiagnozowanymi zaburzeniami i problemami, jak: spektrum autyzmu (Asperger), ADHD, WWO, depresja z próbami samobójczymi i hospitalizacje), DDD, Zespół Touretta, WWO oraz cukrzyca typu 1.

Więcej o spektaklu „Kronika Snów: Lunatyczka”

Udział w konferencji oraz spektaklu jest bezpłatny.

Program:

  • 8.30-9.00 – rejestracja uczestników
  • 9.00-9.15 – Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, przywitanie gości
  • 9.15-11.15 – Fundacja Martyny Wojciechowskiej Unaweza:

Martyna Wojciechowska – „Wsparcie szkół w «złotym standardzie» projektu Młode Głowy, wykład

dr Agnieszka Tomasik – „Wychowawca jako przyjazny dorosły”, prezentacja nagranego wykładu

adw. Jan Suchanek – „Procedury i wybrane aspekty prawne w sytuacji kryzysowej”, wykład

  • 11.15-11.30 – przerwa kawowa
  • 11.30-13.30

Przemysław Staroń, psycholog – „Jak pomóc swoim uczniom i uczennicom w przechodzeniu przez kryzys?”, wykład

Przemysław Staroń, Marta Młyńska – panel dyskusyjny dotyczący komunikacji inter- i intrapersonalnej

  • 13.30-14.00 – poczęstunek
  • 14.00-15.00 – Stanisław Bobula – „Rekomendowany program profilaktyczny dla szkół ponadpodstawowych «Projekt Lustro» jako świetne narzędzie do utrzymania pozytywnych relacji
    z młodymi”, wykład

Hotel Sheraton w Sopocie, ul. Powstańców Warszawy 10, sala Christopher Columbus A

  • 16.00 spektakl „Kronika Snów: Lunatyczka” – Teatr Atelier, al. Mamuszki 2

Informacji udzielają:

Załącznik
Print Friendly, PDF & Email