RPA pierwsza na świecie użyje przeciw COVID-19 szczepionki Johnson&Johnson

RPA pierwsza na świecie użyje przeciw COVID-19 szczepionki Johnson&Johnson
Fot. RF._.studio / Pexels

Republika Południowej Afryki w środę stanie się pierwszym krajem, który zacznie szczepienia preparatem Johnson&Johnson. Szczepionka ma zastąpić tę firmy AstraZeneca, której stosowanie wstrzymano ze względu na niekorzystne wyniki badań w RPA.

Szczepionka amerykańskiej firmy nie została dotąd dopuszczona do użytku przez żaden kraj, zaś akcja szczepienia nią medyków w RPA odbędzie się w ramach dodatkowych badań.

Jak powiedział w środę prezydent kraju Cyril Ramaphosa, w pierwszym rzucie podanych zostanie 80 tys. dawek preparatu, który – w odróżnieniu od innych obecnych szczepionek – wymaga tylko jednej porcji. Pierwszy zastrzyk zostanie wykonany w szpitalu w Kapsztadzie.

Władze kraju zdecydowały się użyć szczepionki Johnson&Johnson – produkowanej m.in. w RPA – zamiast szczepionki AstraZeneca, mimo że do kraju wcześniej trafiło ponad milion dawek tego środka. To efekt przeprowadzonych w RPA badań nad brytyjską szczepionką, które nie wykazały jej skuteczności w ochronie przed łagodnym i umiarkowanym przebiegiem COVID-19 spowodowanym przez dominujący w RPA wariant B.1351 koronawirusa.

Ruch władz w Pretorii stoi w sprzeczności z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, która zarekomendowała stosowanie szczepionki AstraZeneca również w krajach, gdzie obecny jest wariant B.1351. Eksperci sądzą bowiem, że preparat zapewnia ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i śmiercią.

Opublikowane w styczniu wyniki badań III fazy szczepionki Johnson&Johnson wykazały, że mimo obniżonej skuteczności przeciwko wariantowi B.1351, preparat wykazał 57-proc. ochronę przed umiarkowanie ciężkim COVID-19 i 85-proc. przeciwko ciężkiemu przebiegowi choroby. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email