Niedzielski: Z ogromnym niepokojem odczytujemy nowe dane o zakażeniach koronawirusem

Niedzielski: Z ogromnym niepokojem odczytujemy nowe dane o zakażeniach koronawirusem
Fot. Martin Lopez / Pexels

Z ogromnym niepokojem odczytujemy nowe dane o zakażeniach koronawirusem – powiedział w środę w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zachowania nieodpowiedzialne i lekceważące, które obserwowaliśmy chociażby w weekend, są prostym rozbiegiem trzeciej fali – stwierdził.

Resort podał w środę, że badania laboratoryjne potwierdziły 8 694 nowe zakażenia koronawirusem. Tydzień wcześniej, 10 lutego, było ich 6 930. We wtorek MZ informowało, że jest 5 178 nowych zakażeń, siedem dni wcześniej, 9 lutego było ich 4 029.

– Odwraca się tendencja, która do tej pory oznaczała spadek dziennych liczb zachorowań. Przeistacza się w tendencję, która ma charakter trwały i która mówi o zwiększeniu się zachorowań z dnia na dzień – powiedział minister.

Zaznaczył, że wynik blisko 8 700 nowych przypadków to ponad 1 700 przypadków więcej niż tydzień temu. – Szybki rachunek pokazuje, że ta zmiana to 20 proc. z tygodnia na tydzień. Jeżeli podsumujemy to, co się działo w tym tygodniu, przez ostatnie siedem dni, z tym co się działo poprzednio to widzimy, że efekt zwiększenia jest już trwały. Średnia dzienna między poprzednim tygodniem, a tygodniem bieżącym zwiększyła się o ponad 13 proc. – podał szef MZ.

Przekazał, że zauważalny jest wzrost liczby zleceń z podstawowej opieki zdrowotnej na badania wykrywające koronawirusa. – Ten wzrost z tygodnia na tydzień wynosi ponad 10 proc. – podał minister.

Podkreślił ponadto, że maleje tempo redukcji obłożenia łóżek szpitalnych dla pacjentów covidowych. – W poprzednich tygodniach mieliśmy systematycznie do czynienia ze scenariuszem, że co tydzień średnio tysiąc łóżek mniej było zajętych. W tej chwili to tempo jest rzędu 400, 500 łóżek mniej – przekazał Niedzielski.

– Wszystkie te parametry pokazują, że jesteśmy w punkcie, gdzie odwraca się trend, odwraca się tendencja. Zaczynamy mieć do czynienia ze wzrostem zachorowań na covid – stwierdził minister.

Adam Niedzielski ponownie zaapelował o przestrzeganie reżimu sanitarnego. – Tylko i wyłącznie przestrzeganie zasad jest w stanie zagwarantować nam, że nie rozwinie się trzecia fala pandemii w Polsce – podkreślił.

– Zachowania nieodpowiedzialne i lekceważące, które obserwowaliśmy chociażby w weekend, są prostym rozbiegiem trzeciej fali – zaznaczył.

Od 4 marca, gdy wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, odnotowano ich w sumie 1 605 372. 41 308 chorych zmarło. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Renata Chrzanowska
Print Friendly, PDF & Email