Program 19. EFF Integracja Ty i Ja w kinie Światowid

Program 19. EFF Integracja Ty i Ja w kinie Światowid
Fot. materiały prasowe

Kino Światowid zaprasza na bezpłatne projekcje filmowe w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Przez dwa dni 6 i 7 września o 18:00 obejrzymy doskonałe produkcje zarówno polskich jak i zagranicznych reżyserów.

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja od 2003 roku łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Uczą nas tego goście festiwalu, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy. Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób z niepełnosprawnością i procesu integracji. Jesteśmy festiwalem otwartych głów, wrażliwych serc i pozytywnej energii.

Program w Kinie Światowid:

6.09 godz. 18:00 „Jeszcze zdążę”, „Na wstrzymanym oddechu”, „Dzieci i ryby”, „Stagnant” (107 min)


Jeszcze zdążę (The Time Busters), reż. Aleksandra Kutz, Polska 2020, 61 min

Anna, Urszula, Hanna, Krzysztof, Genowefa, Józef i inni są podopiecznymi Puckiego Hospicjum. W tej historii jest miejsce na żal, złość, strach, ale też na śmiech, radość, ulgę oraz niezwykłe doświadczenie prawdziwej wewnętrznej wolności.

Na wstrzymanym oddechu (Holding Your Breath), reż. Katarzyna Sikorska, Polska 2021, 14 min

Fabuła: Wojtek, pływak kategorii S11, srebrny medalista igrzysk paraolimpijskich, mistrz świata i Europy miał być pierwszym niewidomym freediverem w Polsce. Pandemia uniemożliwiła mu nie tylko ukończenie kursu nurkowania na wstrzymanym oddechu, ale przekreśliła jego start w igrzyskach olimpijskich oraz mistrzostwach, co zmusiło go do zastanowienia się nad swoją karierą sportową

Dzieci i ryby (Out of Water), reż. Gracjana Piechula, Polska 2022, 14 min

Fabuła: Zosia jest 13-letnią CODA-czką – słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Wraz z tatą wyrusza zawalczyć o udział w swoich wymarzonych zawodach pływackich, do których przez niedopatrzenie ojca nie została dopuszczona. Po drodze bohaterowie napotykają komplikacje, które stawiają Zosię w roli tłumacza i pośrednika pomiędzy niesłyszącym tatą a resztą świata. Posiadanie głosu staje się dla dziewczynki nie tylko przywilejem, ale również ciężarem.

Stagnant, reż. Konrad Kultys, Polska 2021, 18.min

Fabuła: Twardy skinhead Adam ignoruje swoją niepełnosprawność, starając się dominować nad bliskimi. Decyzja opiekującego się bohaterem brata dotycząca zmiany pracy zmusza Adama do ponownego przeanalizowania swojej sytuacji i zmierzenia się z własnymi ograniczeniami.

7.09 godz. 18:00 Zestaw II Daida wraca do oceanu”, „Ściany życia”, „Wyzwanie:” (82 min)


Daida wraca do oceanu (Daida Back to the Ocean), reż. Pablo Ramírez Bolaños, Hiszpania 2022, 24 min

Fabuła: Daida Ruano Moreno, 18-krotna mistrzyni świata, opowiada o swojej walce z najtrudniejszym rywalem: rakiem, który nie tylko prawie odebrał jej życie, ale także najbardziej osobiste i intymne marzenie…

Ściany życia (Walls of Life), reż. Zoran Djordjević, Brazylia 2021, 15 min.

Fabuła: Fragmenty życia artysty Marcosa Santosa, który urodził się z porażeniem mózgowym. Jego ręce są niesprawne, ale za to lewą stopą tworzy plastyczne arcydzieła. Jednocześnie uczy dzieci ze swojej biednej i „złej” dzielnicy Campos dos Alemães malowania i przenoszenia sztuki na szare ściany ulic.

Wyzwanie (Curlstorm), reż. Merle Thelen, Niemcy 2021, 29 min

Fabuła: Kiedy jakieś wydarzenie wyrywa nas z życia, często znajdujemy schronienie w rzeczach, które zapewniają nam bezpieczeństwo. W ten sposób emerytowany Ernst Hudeki, „sparaliżowany” nagłą śmiercią żony i uwięziony w monotonii i neurotycznych nawykach, znalazł swoje bezpieczne miejsce. Wiedziony strachem, że nie będzie mógł pożegnać się z bliskimi, spędza wszystkie godziny na pisaniu pożegnalnych słów. Ale czasami wyjście okazuje się tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy.

Print Friendly, PDF & Email