Premiery filmowe – piątek 19.04

Premiery filmowe – piątek 19.04
Fot. nadesłane

Przed miłośnikami dużego ekranu, kolejny intrygujący piątek, wypełniony dobrym kinem. Światowid zaprasza na premiery!

Back to black. Historia Amy Winehouse

Długo oczekiwany pierwszy film fabularny o muzycznej ikonie, wyreżyserowany przez Sam Taylor-Johnson, uznaną artystkę wizualną i reżyserkę. „Back to black. Historia Amy Winehouse” od 19 kwietnia w Kinie Światowid.

Mat. prasowe

Produkcja przedstawi pełną pasji historię niezwykłej artystki, ukazując lata spędzone w tętniącym życiem londyńskim Camden, które nazywała domem, oraz drogę do światowej sławy. Film skupi się na niezwykłym geniuszu, kreatywności, poczuciu humoru i szczerości Amy, które towarzyszyły jej we wszystkim, co robiła, a także spróbuje zrozumieć jej demony. „Back to Black. Historia Amy Winehouse” to bezkompromisowe spojrzenie na współczesną machinę sławy i wielki hołd dla wyjątkowego talentu, który zdarza się raz na pokolenie. 

 • Reżyser: Sam Taylor-Johnson
 • Produkcja: Wielka Brytania 2024
 • Obsada: Marisa Abela, Jack O’Connell, Eddie Marsan, Juliet Cowan, Lesley Manville
 • Czas: 122 min

***

Latanie dla początkujących

Szalona komedia, która razem z grupą ‘nieulękłych lotników’ zabiera nas w pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji podróż, w sam środek zaśnieżonej nordyckiej wyspy. „Latanie dla początkujących” od 19 kwietnia w Kinie Światowid.

Mat. prasowe

Grupa nieznajomych bierze udział w ekskluzywnym kursie, który ma im pomóc uporać się ze strachem przed lataniem. Ich ostatnim zadaniem jest lot z Londynu na Islandię, podczas którego nic nie idzie zgodnie z planem. Sytuacja dodatkowo się pogarsza, gdy w wyniku nadchodzącej burzy śnieżnej, uczestnicy kursu są zmuszeni do pozostania w oddalonym od lotniska hotelu. Narastające z każdą godziną zmęczenie i frustracja doprowadzają ich na skraj wytrzymałości. Czy uda im się uporać z własnymi demonami i znaleźć sposób na powrót do domu?

 • Reżyser: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson
 • Produkcja: Islandia, Wielka Brytania, Niemcy 2023
 • Obsada: Timothy Spall, Lydia Leonard, Sverrir Gudnason, Ella Rumpf
 • Czas: 97 min

***

Podróż do Krainy Jutra

Pełna przygód, niebezpieczeństw, humoru i kolorów podróż, której celem jest umieszczenie magicznego kamienia na swoim miejscu. „Podróż do Krainy Jutra” od 19 kwietnia w Kinie Światowid.

Mat. prasowe

10-letni Riki ucieka z domu po tajemniczym sygnale alarmowym, wysłanym przez dziwny, błyszczący kamień. Okazuje się, że kamień jest magiczny i przenosi zdezorientowanego Rikiego do zapierającego dech w piersiach, równoległego świata. Kraina Jutra to miejsce, gdzie zwierzęta mówią, maszyny żyją w zgodzie z przyrodą, a wszędzie jest pięknie i zielono. Lśniący kamień prosi Rikiego o ochronę. Wygląda na to, że wszyscy pragną go zdobyć, ponieważ to on zapewnia szczęście Krainie Jutra. Riki ma trudną misję.

 • Reżyser: Peter Budinský
 • Produkcja: Słowacja, Czechy 2022
 • Czas: 85 min

***

Przysięga Ireny

Prawdziwa, przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej. Historia jest oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. „Przysięga Ireny” od 19 kwietnia w Kinie Światowid.

Mat. prasowe

Trwa II wojna światowa. 19-letnia Irena w wojennej zawierusze traci kontakt z rodziną. Siłą zostaje zmuszona do niewolniczej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Jej sytuacja polepsza się, gdy zwraca na nią uwagę Rugemer – major SS. Zafascynowany rezolutną dziewczyną mężczyzna zauważa, że pracuje ona ponad swoje siły i awansuje ją w strukturze fabryki. Irena przejmuje nowe obowiązki w kuchni, a później także dostaje za zadanie zarządzanie szwalnią, w której pracuje kilkunastu Żydów. Bohaterce udaje się podsłuchać rozmowę Niemców, z której dowiaduje się o planach likwidacji pobliskiego getta i postanawia znaleźć sposób na to, by ocalić podlegających jej robotników. Wkrótce rozwiązanie sytuacji pojawia się samo – młoda Polka otrzymuje propozycję pracy w roli gosposi w posiadłości Rugemera. Irena postanawia wykorzystać zaufanie pracodawcy i ukryć w jego domu Żydów pracujących wcześniej w szwalni. Konspiracja nie trwa jednak długo. Rugemer odkrywa tajemnicę Ireny i stawia jej trudne do zaakceptowania ultimatum.

 • Reżyser: Louise Archambault
 • Produkcja: Polska, Kanada 2023
 • Obsada: Sophie Nelisse, Dougray Scott, Maciej Nawrocki, Andrzej Seweryn, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk, Aleksandar Milićević, Agata Turkot, Filip Kosior, Irena Melcer, Krzysztof Szczepaniak, Mateusz Mosiewicz, Rafał Mohr, Eryk Kulm Jr, Rafał Maćkowiak, Maciej Nawrocki, Zuza Puławska 
 • Czas: 120 min
Print Friendly, PDF & Email