Poznań: Na pomoc dzieciom

Poznań: Na pomoc dzieciom
Fot. mat. prasowe

Już niedługo dostępny dla małych pacjentów będzie pawilon onkologiczny oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii przy ul. Szpitalnej. Inwestycja w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera, warta ponad 94 mln zł, pozwoli na zapewnienie lepszej opieki i większego komfortu dla najmłodszych i ich bliskich. 

– Inwestycje w opiekę zdrowotną są najważniejsze, szczególnie, gdy pacjentami są najmłodsi – mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. – Odwiedzam leżące tutaj dzieci najczęściej w okresie świąt Bożego Narodzenia. Kiedy się widzi ich cierpienie, kiedy się z nimi rozmawia, to chęć niesienia pomocy jest odruchem naturalnym. To wychodzi zwyczajnie z potrzeby serca, bo obok cierpiącego dziecka nie da się przejść obojętnie. Kiedyś byłem z jednym chłopcem, który tutaj leżał, na meczu Lecha. To było spełnienie jego marzeń. Chociaż na chwilę mógł zapomnieć o chorobie i być szczęśliwym. Dla mnie osobiście był to niezwykle wzruszający moment.

Inwestycja obejmowała rozbudowę budynku głównego Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu o nową część, o powierzchni użytkowej 3.377 m2. Nowe skrzydło posiada 3 kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Połączone jest z budynkiem głównym szpitala na parterze za pomocą łącznika, a z budynkiem bloków operacyjnych – klatką schodową i szybem windowym. 

Do nowego skrzydła przeniosą się dwa istniejące już oddziały – onkologii i hematologii dziecięcej (oddział III i V). Znajdą się tam także pracownie: patomorfologii, immunologii hematologicznej, leku cytostatycznego oraz poradnia onkologiczna. W nowych przestrzeniach obiektu powstały także: gabinet znieczuleń ogólnych, stanowisko opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinety do prowadzenia wsparcia psychologicznego, sala rehabilitacyjna, świetlice dla dzieci, zaplecze socjalne dla rodziców i opiekunów oraz sala seminaryjna.

– Życzę wszystkim, żeby te przestrzenie dla personelu były przyjazne, nowoczesne, w pełni wyposażone, a rodzicom i dzieciom służyły do szybkiego powrotu do zdrowia – podkreślał Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Inwestorzy zadbali przede wszystkim o komfort małych pacjentów. Na ścianach korytarzy wiszą rysunki o motywach przyrodniczych, miejskich i morskich, a także ustawione zostało akwarium. Powstałe przestronne sale są dwuosobowe z łazienkami.

Pod uwagę wzięto także komfort rodziców oraz opiekunów. W pokojach znajdą się rozkładane fotele, dzięki czemu nie będą oni musieli czuwać przy swoich dzieciach na karimatach. Ważnym aspektem są także utworzone osobne gabinety wsparcia psychologicznego.

– To jest bardzo dobra inwestycja, bo szpital pełni funkcję kluczową, jeśli chodzi o region – podkreślał Adam Niedzielski, Minister Zdrowia. – Szpital ma świetną kadrę, wypada bardzo dobrze w naszych rankingach, więc to jest racjonalny wybór, inwestowanie w dobre miejsce, które zapewni jako zwrot usługi dobrej jakości.

Koszt nowego pawilonu onkologicznego wynosi 31 600 000 zł. Ponad 21 mln zł pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a niemal 9 mln zł z Budżetu Państwa. Swój wkład dołożyły także Fundacja DKMS oraz Dzieciaki Chojraki. Natomiast Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii kosztował 62,6 mln zł, z czego 56,6 mln zł pochodziło z Ministerstwa Zdrowia. 

W 2016 roku Jacek Jaśkowiak stoczył charytatywną walkę bokserską z Przemysławem Saletą. Środki, które wtedy pozyskano, w wysokości ponad 240 tys. zł także przeznaczono na rozbudowę szpitala. Pieniądze na ten cel zbierane były także podczas Spotkania Noworocznego Prezydenta Poznania w 2017 roku. Wolontariuszom, którzy kwestowali na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Dzieciaki Chojraki, udało się zebrać wtedy kwotę 5 659,61 PLN.

Print Friendly, PDF & Email