Wrocław: Zostań wolontariuszem, ucz języka i poznawaj nowe kultury!

Wrocław: Zostań wolontariuszem, ucz języka i poznawaj nowe kultury!
Fot. mat. prasowe

Chcesz poznawać ciekawe osoby, jednocześnie pomagając im w nauce języka polskiego? Nic prostszego! Unikatowy program nauki języka polskiego dla obcokrajowców „Wrocław na językach świata” szuka wolontariuszy. Obecnie w stolicy Dolnego Śląska jest ich już 120. Sprawdź, jak zostać jednym z nich!

„Być na językach” to nic innego, jak być tematem rozmów wielu ludzi. Ludzi, którzy spotykają się w parach lub w grupach, aby rozmawiać o codziennym życiu – o tym, co ich łączy i dzieli, o poglądach i zainteresowaniach.

Rozmowy w ramach kampanii „Wrocław na językach świata” są w języku polskim, głównie dzięki wsparciu wolontariuszy. Projekt realizowany jest przez Wrocławskie Centrum Integracji od 2016 roku.

– Zapraszamy do współpracy pełnoletnich wrocławian, którzy chcą poznawać nowych ludzi, inne kultury, a jednocześnie uczyć języka polskiego. Wolontariusze otrzymują materiały dydaktyczne i propozycje miejsca, gdzie takie lekcje mogą się odbywać. Współpracujemy z ponad 60 podmiotami na terenie miasta, to między innymi biblioteki, restauracje, Centra Aktywności Lokalnej – mówi Ewa Żmuda, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji.

Z programu skorzystało już kilka tysięcy osób z niespełna stu krajów

– Łącznie ze wsparcia wrocławskich wolontariuszy skorzystało już blisko 4 tys. cudzoziemców z 90 krajów! Obecnie w stolicy Dolnego Śląska blisko 120 osób pomaga obcokrajowcom uczyć się języka polskiego. Potrzeby są jednak znacznie większe, w związku z czym „Wrocław na językach świata” szuka kolejnych wolontariuszy.

– Obcokrajowcy, korzystający z bezpłatnej nauki języka polskiego, podkreślają, że wrocławianie są gościnni, otwarci na osoby z innych kultur i wyznań. Nasi uczniowie skorzystali już z 30 tysięcy godzin nauki języka polskiego, dzięki temu lepiej poznają Wrocław, szybciej awansują lepiej zarabiają – mówi Adrian Rode, koordynator projektu Wrocław Na Językach Świata.

Jak zostać wolontariuszem i pomagać innym w nauce języka?

Wolontariuszem może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec Wrocławia. Doświadczenie w nauczaniu nie jest wymagane! Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej projektu.

Spotkania mogą się odbywać stacjonarnie lub w formie online, a lekcje można prowadzić zarówno w tandemach, jak i większych grupach. Partnerzy projektu – Centra Aktywności Lokalnej, restauracje i firmy – udostępniają bezpłatnie ponad 60 miejsc, w związku z czym nie trzeba martwić się o przestrzeń!

Wrocławskie Centrum Integracji organizuje także bezpłatne szkolenia dla wolontariuszy z metodyki nauczania języka polskiego jako obcego. Kolejne odbędzie się jeszcze w październiku! Ponadto, WCI wypożycza zainteresowanym niezbędne podręczniki i ćwiczenia.

Wolontariusze mogą też podpisać z WCI porozumienie wolontariackie, a na koniec współpracy otrzymać zaświadczenie w kilku językach o świadczonym wolontariacie. Projekt „Wrocław na językach świata” jest finalistą międzynarodowego konkursu „Innowacje w Polityce 2019″ i został zaprezentowany na międzynarodowym forum ds. migracji i integracji, organizowanym przez OECD w Paryżu.

Print Friendly, PDF & Email