Poznań: Biała sobota w POSUM

Poznań: Biała sobota w POSUM
Fot. mat. prasowe

Badania krwi, słuchu, dna oka oraz liczne porady specjalistówto wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków podczas najbliższej „Białej soboty”, która odbędzie się w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. 

„Biała sobota” to okazja, by skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych i badań profilaktycznych. 27 maja od godz. 9 do 13 w POSUM na wszystkich chętnych czekać będą specjaliści, którzy podpowiedzą, jak lepiej zadbać o swoje zdrowie. 

Podczas wydarzenia będzie można zbadać krew: oznaczyć poziom glukozy, D-dimerów (pozwalają oszacować ryzyko zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowości płucnej), kreatyniny, stężenia mocznika, sodu, potasu, CRP, TSH, wykonać lipidogram i badania wątrobowe. 

Dla chętnych przygotowano badania słuchu, a także dna oka i ostrości wzroku. W Punkcie Profilaktyki Intymnej kobiety będą mogły skorzystać z mammografii i cytologii z USG. Dostępne będzie też EKG, pomiar ciśnienia krwi i rentgen klatki piersiowej, a także badania densytometryczne, które pozwalają wcześnie wykryć osteoporozę. Specjaliści zbadają też dermatoskopem znamiona skórne i ocenią ryzyko czerniaka. 

Profesjonaliści z zakresu diabetologii, kardiologii, urologii, geriatrii, ginekologii, okulistyki, fizjoterapii, foniatrii, neuropsychologii udzielą porad wszystkim zainteresowanym. Będzie można dowiedzieć się więcej o prawidłowym żywieniu a także o tym, jak zadbać o zdrowie psychiczne. Fizjoterapeuci podpowiedzą, co robić, by zachować dobrą kondycję. 

Coś dla siebie znajdą poznaniacy w każdym wieku – dzieci dowiedzą się, jak prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej, a seniorzy będą mogli kompleksowo przejrzeć wszystkie przyjmowane leki. Na specjalnie przygotowanym stoisku uzyskają też szczegółowe informacje na temat bezpłatnych usług realizowanych przez Miasto, dotyczących m.in. Złotej Karty Seniora czy Pudełka Życia. 

Wszystkie badania są całkowicie bezpłatne dla mieszkańców Poznania. Ich liczba jest jednak ograniczona – będą wykonywane do wyczerpania limitu, na podstawie wydanych podczas wydarzenia numerków. 

Ważne – osoby, które chcą wykonać badania z krwi, powinny zgłosić się na czczo. Seniorzy, którzy chcą dokonać przeglądu leków, suplementów oraz ziół leczniczych oraz skorzystać z porady farmaceutycznej, powinni mieć ze sobą zażywane preparaty lub ich wykaz.

Szczegółowe informacje na temat oferty „Białej soboty” będą udzielane w Punkcie Informacyjnym, zlokalizowanym w holu przy głównym wejściu do budynku POSUM. 

Osoby z niepełnosprawnością lub z ograniczoną ruchomością będą mogły skorzystać z windy oraz z pomocy wolontariuszy. Na terenie POSUM nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczki.

Wydarzenie jest częścią tegorocznych obchodów Poznańskich Dni Rodziny, dlatego organizatorzy zachęcają do udziału szczególnie rodziny z dziećmi. Partnerami wydarzenia są liczne poznańskie organizacje pozarządowe oraz Komenda Miejska Policji, Poznańskie Centrum Świadczeń i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Print Friendly, PDF & Email