Opieka w zagrodzie - strzał w dziesiątkę w usługach społecznych

Opieka w zagrodzie - strzał w dziesiątkę w usługach społecznych
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Pięć dni w tygodniu w tradycyjnym gospodarstwie rolnym połączone z interesującymi, dostosowanymi do zainteresowań i potrzeb zajęciami – tak wygląda adresowany do niesamodzielnych osób starszych projekt „Opieka w zagrodzie”, będący kontynuacją dobrze przyjętej i cieszącej się dużym zainteresowaniem „Zielonej opieki”. Pierwsza grupa podopiecznych już z niego korzysta.

– „Zielona opieka” była strzałem w dziesiątkę, przykładem dobrego, innowacyjnego rozwiązania w sferze polityki senioralnej. To także właściwy kierunek myślenia o przyszłości wsi, która nie jest dziś już wyłącznie miejscem produkcji żywności. Cieszę się, że program jest kontynuowany – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

„Opieka w zagrodzie” to obecnie 14 gospodarstw opiekuńczych w powiatach brodnickim, golubsko-dobrzyńskim, lipnowskim, rypińskim, sępoleńskim, świeckim, tucholskim, wąbrzeskim, włocławskim i żnińskim. Pierwsza, 75-osobowa grupa seniorów już korzysta z ich oferty (pobyty od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie od 15 lutego do 14 sierpnia). Rekrutacja na kolejne turnusy odbywa się w trybie ciągłym i trwać będzie do 14 sierpnia przyszłego roku.

Wszystkie informacje dotyczące zgłoszeń do projektu oraz dokumenty znajdują się na stronie internetowej realizatora, którym jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie (www.kpodr.pl, zakładka „Gospodarstwa opiekuńcze”).

Z poprzedniej edycji programu pod nazwą „Zielona opieka” skorzystało łącznie 225 starszych pań i panów. Twórcy projektu są zbiorowym laureatem Nagrody Marszałka Województwa 2018 w kategorii fundusze unijne. Źródłem finansowania obu edycji jest nasz Regionalny Program Operacyjny.

Opieka w zagrodzie w liczbach: 14 gospodarstw opiekuńczych, 75 aktualnych uczestników, pobyty po 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu, wartość projektu: 3,8 mln zł, wsparcie UE: 3,2 mln zł.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Print Friendly, PDF & Email