Olsztyn: Zmiany w obostrzeniach

Olsztyn: Zmiany w obostrzeniach
Fot. Pixabay

Większość zakazów, będących efektem pandemii koronawirusa, została przedłużona o kolejny tydzień. Rząd zdecydował także o zluzowaniu zasad w odniesieniu do żłobków i przedszkoli.

Termin obowiązywania obostrzeń wprowadzonych jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi był już raz przedłużany. Teraz większość ograniczeń ma obowiązywać przez kolejny tydzień, czyli do 25 kwietnia.

– Zdecydowaliśmy się utrzymać obowiązujące obostrzenia, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów – wyjaśniają przedstawiciele rządu na stronie Gov.pl. – Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze.

Utrzymane pozostają więc ograniczenia związane z działalnością sklepów wielkopowierzchniowych i galerii handlowych, miejsc kultu religijnego, salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz instytucji kultury. Zdalną pozostaje edukacja m.in. w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Od 19 kwietnia zostaną natomiast otwarte żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także uprawianie sportu i rekreacji w obiektach na świeżym powietrzu, jednak przy zachowaniu limitu 25 osób.

Dłużej, do bo 3 maja, zostaną zamknięte m.in. hotele, pensjonaty, czyli ogólnie rozumiana baza noclegowa. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

W ciągu ostatniej doby w naszym mieście zanotowano 68 nowych zakażeń koronawirusem, a w kwarantannie pozostają 974 osoby. W stolicy Warmii i Mazur do tej pory zaszczepiono niemal 60 tys. osób, z czego ponad 16 tys. przyjęło już obie dawki.

Przypominamy, że od maja na terenie Olsztyna będą działać dwa Punkty Szczepień Powszechnych. Ich funkcjonowanie pozwoli na podanie łącznie siedmiu tys. zastrzyków tygodniowo. Jeden z punktów będzie przyjmować chętnych w przychodni przy ul. Dworcowej, kolejny natomiast w sali gimnastycznej przy ul. Mariańskiej.

Print Friendly, PDF & Email