Odwołanie epidemii a przedłużenie ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. PFRON wyjaśnia

Odwołanie epidemii a przedłużenie ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. PFRON wyjaśnia
Fot. Pixabay

W 2020 roku parlament przyjął ustawę, w której znalazł się zapis o przedłużeniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności, których ważność kończyła się tuż przed lub w trakcie trwania epidemii koronawirusa. Od 16 maja 2022 r. obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, a stan epidemii został odwołany. PFRON wyjaśnia do kiedy ważne są więc orzeczenia o niepełnosprawności.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił na swojej stronie internetowej, że w aktualnym stanie prawnym orzeczenia o niepełnosprawności nadal mogą być przedłużane na zasadach określonych w art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. Okres 60 dni, o którym mowa w tym przepisie, rozpocznie się z dniem odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r., poz. 2095, ze zm.) brzmi następująco (poniżej treść przepisu):

Art. 15h. ust. 1

Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:

1) upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;

2) upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Oprac. red. / PFRON
Print Friendly, PDF & Email