Nowe obostrzenia przeciwepidemiczne od 1 grudnia

Nowe obostrzenia przeciwepidemiczne od 1 grudnia
Fot. Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w poniedziałek nowe obostrzenia. Związane są one z obecną falą zakażeń, ale także z wariantem Omikron. Co się zmieni od 1 grudnia?

– Jesteśmy w apogeum czwartej fali pandemii COVID-19. Obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań. Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny – mówił na wstępie dzisiejszej konferencji prasowej Adam Niedzielski. – W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa nazwana przez WHO Omikronem. Generuje ona ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co zmienia nasze podejście do walki z pandemią – dodał.

– Spodziewaliśmy się wystąpienia kolejnej mutacji wirusa. Trwają badania, które określą jego zjadliwość. Apelujemy do wszystkich niezaszczepionych – to jest czas, aby się zaszczepić – podkreślił Grzegorz Juszczyk dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.

Zakaz lotów do kilku krajów

W związku z wykrytym w krajach Afryki nowym wariantem koronawirusa od 1 grudnia obowiązywał będzie zakaz lotów do kilku krajów, tj.: Bostwana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe.

Dla osób powracających z wymienionych wyżej krajów wydłużona zostanie kwarantanna. Będzie ona trwała 14 dni. Co ważne, nie będzie możliwości z jej zwolnienia po wykonaniu testu.

Osoby przylatujące do Polski z krajów spoza strefy Schengen również będą obejmowani 14-dniową kwarantanną. W tym przypadku możliwe będzie zwolnienie z niej od 8. dnia po wykonaniu testu PCR.

Ograniczenia krajowe – nowe limity

Limit osób w obiektach zamkniętych takich jak: kościoły, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty i widowiska cyrkowe a także obiekty sportowe (baseny, aquaparki) zmniejszony zostanie do 50% obłożenia. Wcześniej obowiązywał limit 75%.

Nowe limity osób obowiązywały będą także w kwestii zgromadzeń (wesela, komunie, dyskoteki, spotkania). Do tej pory limit ten wynosił 150 osób – po wprowadzonych zmianach będzie to 100 osób.

W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi będzie mogło brać udział 250 osób (przed zmianami było 500).

Obiekty zamknięte, w których obowiązywał limit w przeliczeniu na metry kwadratowe będzie zmieniony z obecnych 10m² na osobę. Nowe wytyczne mówią o 15m² na osobę. Zmiana ta dotyczy obiektów takich jak: sklepy, galerie handlowe, siłownie, kluby i centra fitness, miejsca gier hazardowych, muzea i galerie sztuki, a także tych, w których odbywają się targi, wystawy, kongresy i konferencje.

Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach. Wszystkie wymienione ograniczenia wejdą w życie w środę 1 grudnia i mają obowiązywać do piątku 17 grudnia.

Print Friendly, PDF & Email