Narodowej kwarantanny ciąg dalszy

Narodowej kwarantanny ciąg dalszy
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedzieli dziś przedłużenie obowiązujących obostrzeń, których zadaniem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

– Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tys. i więcej zaznaczył premier. – Tych kilka najbliższych dni jest szczególnie ważne. Ten nadchodzący czas jest dla Polaków szczególny. Mam prośbę, żeby wszyscy państwo zostali w domach – zaapelował dziś Mateusz Morawiecki.

Jakie ograniczenia zostały przedłużone?

Do 26 kwietnia zamknięte będą żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie. Co ważne, przełożone zostaną egzaminy ósmoklasisty a także egzaminy maturalne. O tym kiedy się odbędą Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformuje, co najmniej trzy tygodnie przed ich nowym terminem. Co warte zaznaczenia – jak zapowiedział szef rządu – przedłużony zostanie tzw. zasiłek opiekuńczy.

Także do 26 kwietnia wstrzymany będzie ruch lotniczy, a także kolejowy międzynarodowy. Podobnie rzecz się będzie miała z zamknięciem granic, kontrolą sanitarną na granicach i obowiązkową kwarantanna dla osób wjeżdżających do Polski.

Do 19 kwietnia wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry. Dodatkowo dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. W komunikacji miejskiej nadal będzie mogła być zajęta tylko połowa miejsc siedzących.

Galerie handlowe (z wyjątkiem branży spożywczej, wyrobów medycznych, farmaceutycznych i art. dla zwierząt) zamknięte będą do 19 kwietnia. Podobnie będzie z salonami fryzjerskimi, kosmetycznymi i tatuażu. W nowym rozporządzeniu jest również mowa o obowiązku zamykania w weekendy wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Do 19 kwietnia zamknięte pozostaną również wszystkie instytucje kultury (tj. muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą). Przedłużone zostanie także ograniczenie działalności restauracji, barów i kawiarni (tylko sprzedaż na dowóz lub na wynos). W klepach spożywczych nadal obowiązywać będzie ograniczenie co do ilości osób (3 osoby na jedną kasę), podobnie będzie w placówkach pocztowych (dwie osoby na okienko). Nadal obowiązywać będą tzw. godziny dla seniora (między 10:00 a 12:00).

Ograniczenie w postaci zakazu organizowania imprez masowych i zgromadzeń także zostało przedłużone i ono obowiązywać będzie do odwołania.

Nadal będą też obowiązywały obecne obostrzenia dotyczące ilości osób mogących uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. W kościołach podczas mszy i nabożeństw uczestniczyć może maksymalnie pięć osób.

– Gdyby te restrykcje były poluźnione to za miesiąc mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy osób chorych więcej. Postarajmy się, żeby te święta były świętami życia. Uratujmy ludzkie życia przez utrzymanie kwarantanny narodowej – zaapelował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Do 19 kwietnia obowiązywał będzie też zakaz wstępu do lasów i parków. W tym czasie nie skorzystamy też z plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.

– Możliwe, że niektóre obostrzenia będą funkcjonowały jeszcze dłużej. Chcemy po świętach przedstawić bardzo dokładnie przemyślany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej – zapowiedział premier.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedział też, że od przyszłego czwartku obowiązywał będzie obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Aż do 3 maja obowiązywać będzie ograniczenie przekraczania granic przez cudzoziemców.

Szef rządu po raz kolejny wskazał, by w tych dniach narodowej kwarantanny pamiętać o seniorach – To są też niepewne czasy dla osób starszych. Wspomóżmy ich i pomagajmy im robić zakupy. Miejmy wobec nich cierpliwość i wyrozumiałość. Bądźmy dla siebie życzliwi i wyrozumiali – zaapelował Mateusz Morawiecki.

Fot. Krystian Maj / KPRM
Print Friendly, PDF & Email