„Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces.” (Henry Ford). W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość 30-lecia Warmińsko — Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Były wspomnienia, podziękowania i okolicznościowy tort. W ramach wydarzenia zaprezentowano film podsumowujący trzydzieści lat funkcjonowania Sejmiku.
Kliknij w zdjęcie główne i obejrzyj fotorelację z wydarzenia.
Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych istnieje od 1993 roku. W skład Sejmiku wchodzą organizacje pozarządowe o osobowości prawnej, statutowo zajmujące się problematyką osób niepełnosprawnych. Misją Sejmiku od początku funkcjonowania jest poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych i wzmacniania standardów funkcjonowania organizacji członkowskich z województwa warmińsko-mazurskiego, na zasadach partnerskiej i międzysektorowej współpracy.
– Jesteśmy reprezentantami środowiska osób z niepełnosprawnościami. Najważniejsze jest to, żeby jak najwięcej osób z niepełnosprawnościami żyło w społeczności, a nie poza nią – mówił Andrzej Karski, prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie.
W swojej codziennej działalności Sejmik prowadzi poradnictwo prawne i psychologiczne wzmacniając przy tym aktywność osób niepełnosprawnych. Prowadzi placówkę Centrum Aktywności i opiekę wytchnieniową. Jest też organizatorem festynów aktywizacyjnych dla mieszkańców Olsztyna i okolic.
Podziękowania i wyróżnienia
W ramach jubileuszu nie mogło zabraknąć podziękowań i wyróżnień dla osób i instytucji, które przez te wszystkie lata funkcjonowania Sejmiku szczególnie przysłużyli się na rzecz pomocy osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzin i opiekunów.
Oprócz wyróżnień przyznanych przez Sejmik m.in. Urszuli Dudko, Andrzejowi Jurkianowi czy Małgorzacie Romaniuk, wręczono też odznaczenia państwowe – Brązowe Krzyże Zasługi, które otrzymali najbardziej zasłużeni pracownicy i członkowie Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Wśród odznaczonych znaleźli się:
- Arkadiusz Dowejko – pracownik WMSON od 2023 roku, kierownik i koordynator projektów,
- Barbara Nikołajuk-Liberna – członkini zarządu Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkini Rady WMSON
- Magdalena Nowacka – główna księgowa, związana z WMSON od 2011 roku, aktywna wolontariuszka
- Barbara Parda – współzałożycielka Olsztyńskiego Stowarzyszenia Głuchych oraz członkini Rady WMSON
- Marta Piotrkowska – pracownica WMSON od 2012 roku, koordynatorka projektów.
Podczas Jubileuszu pokazany został również film (patrz niżej) podsumowujący 30 lat działalności Sejmiku.