"Najważniejsze jest to, żeby jak najwięcej osób z niepełnosprawnościami żyło w społeczności, a nie poza nią". Jubileusz 30-lecia WMSON

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

„Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces.” (Henry Ford). W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość 30-lecia Warmińsko — Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Były wspomnienia, podziękowania i okolicznościowy tort. W ramach wydarzenia zaprezentowano film podsumowujący trzydzieści lat funkcjonowania Sejmiku.


Kliknij w zdjęcie główne i obejrzyj fotorelację z wydarzenia.


Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych istnieje od 1993 roku. W skład Sejmiku wchodzą organizacje pozarządowe o osobowości prawnej, statutowo zajmujące się problematyką osób niepełnosprawnych. Misją Sejmiku od początku funkcjonowania jest poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych i wzmacniania standardów funkcjonowania organizacji członkowskich z województwa warmińsko-mazurskiego, na zasadach partnerskiej i międzysektorowej współpracy.

– Jesteśmy reprezentantami środowiska osób z niepełnosprawnościami. Najważniejsze jest to, żeby jak najwięcej osób z niepełnosprawnościami żyło w społeczności, a nie poza nią – mówił Andrzej Karski, prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie. 

W swojej codziennej działalności Sejmik prowadzi poradnictwo prawne i psychologiczne wzmacniając przy tym aktywność osób niepełnosprawnych. Prowadzi placówkę Centrum Aktywności i opiekę wytchnieniową. Jest też organizatorem festynów aktywizacyjnych dla mieszkańców Olsztyna i okolic.

Podziękowania i wyróżnienia

W ramach jubileuszu nie mogło zabraknąć podziękowań i wyróżnień dla osób i instytucji, które przez te wszystkie lata funkcjonowania Sejmiku szczególnie przysłużyli się na rzecz pomocy osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzin i opiekunów.

Oprócz wyróżnień przyznanych przez Sejmik m.in. Urszuli Dudko, Andrzejowi Jurkianowi czy Małgorzacie Romaniuk, wręczono też odznaczenia państwowe – Brązowe Krzyże Zasługi, które otrzymali najbardziej zasłużeni pracownicy i członkowie Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Wśród odznaczonych znaleźli się:

  •  Arkadiusz Dowejko – pracownik WMSON od 2023 roku, kierownik i koordynator projektów,
  • Barbara Nikołajuk-Liberna – członkini zarządu Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkini Rady WMSON
  •  Magdalena Nowacka – główna księgowa, związana z WMSON od 2011 roku, aktywna wolontariuszka
  • Barbara Parda – współzałożycielka Olsztyńskiego Stowarzyszenia Głuchych oraz członkini Rady WMSON
  • Marta Piotrkowska – pracownica WMSON od 2012 roku, koordynatorka projektów.

Podczas Jubileuszu pokazany został również film (patrz niżej) podsumowujący 30 lat działalności Sejmiku.

Print Friendly, PDF & Email