Podpowiedzą jak uzyskać świadczenie wspierające

Podpowiedzą jak uzyskać świadczenie wspierające
Fot. mat. prasowe

Świadczenie wspierające to nowa forma pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnością. Aby ułatwić uprawnionym i ich opiekunom przejście procedury Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalne szkolenie.

Bezpłatne szkolenie on-line na temat świadczenia wspierającego o odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia o godz. 10:00.

Nowe świadczenie mogą otrzymać osoby, którym Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ustalił poziom potrzeby wsparcia na odpowiednim poziomie punktów. Kolejny krok to wniosek elektroniczny do ZUS o świadczenie wspierające. Można go złożyć przez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Może to również zrobić pełnomocnik.

Wysokość świadczenia wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej renty socjalnej. Będzie ono wraz z nią co roku waloryzowane.

O świadczenie wspierające mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnością potwierdzoną w formie: orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu, orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenia o inwalidztwie wydanego przed wrześniem 1997 r.

Spotkanie odbędzie się na platformie Cisco Webex. Na zgłoszenia ZUS czeka do 10 kwietnia pod adresem: slupsk_wydarzenia@zus.pl. W wiadomości należy podać: imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej oraz termin szkolenia. Zgłoszenia będą przyjmowane wyłącznie z podpisanym oświadczeniem RODO, dostępnym na stronie zus.pl.

Krzysztof Cieszyński
Print Friendly, PDF & Email