9 października odbędzie się ogólnopolskie seminarium „Kultura dostępna dla osób ze specjalnymi potrzebami”. Udział w seminarium jest bezpłatny. Odbędzie się ono w formie zdalnej – na platformie Teams.
Do udziału w spotkaniu poświęconym kwestii dostępności w obszarze kultury dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce zaprasza Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Podejmowane będą tematy związane z procesami pełnego udostępniania instytucji kultury dla osób z różnymi specjalnymi potrzebami. Organizator wydarzenia zachęca do zgłaszania abstraktów na podstawie przykładowych pytań badawczych:
- Jakie są największe wyzwania związane z zapewnieniem pełnej dostępności muzeum dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności?
- Innowacyjne metody i narzędzia służące do zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami pełniejszego korzystania z wybranych propozycji
- Najważniejsze aspekty dotyczące projektowania wystaw i ekspozycji w celu uwzględnienia różnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Strategie i metody pedagogiczne, które są najbardziej skuteczne w prowadzeniu programów edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami.
- Jakie są korzyści dla osób z niepełnosprawnościami wynikające z udziału w programach edukacyjnych w muzeum i w jaki sposób wpływają one na ich rozwój?
- Jakie są najlepsze praktyki dotyczące szkolenia personelu muzealnego w obszarze dostępności i obsługi osób z niepełnosprawnościami?
- Znaczenie angażowania osób z niepełnosprawnościami w procesy podejmowania decyzji dotyczące muzeum, takie jak planowanie wystaw czy programów edukacyjnych.
- Główne bariery społeczne i instytucjonalne utrudniające pełne uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w muzealnych doświadczeniach. Przygotowania uczestników do wizyty w danej instytucji.
- Narzędzia technologiczne, które mogą być wykorzystane do zwiększenia dostępności muzeum dla osób z niepełnosprawnościami.
- Jakie są przyszłe kierunki rozwoju działań muzealnych w celu zapewnienia równościowych i dostępnych doświadczeń dla osób z niepełnosprawnościami?
Zgłoszenia zawierające tytuł prezentacji oraz abstrakt (do 600 znaków) należy przesyłać do 10 września na adres: edukacja.pawilon@mnwr.pl.
Wydarzenie realizowane w ramach programu Kultura Dostępna 2023 dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.