Kraków podsumowuje ferie dla dzieci z niepełnosprawnościami

Kraków podsumowuje ferie dla dzieci z niepełnosprawnościami
Fot. mat, prasowe

W zorganizowanej przez miasto akcji „Zima w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami” wzięło udział pięćdziesięcioro dzieci. Realizatorzy inicjatywy przeprowadzili ankietę, której wyniki pokazują, jak bardzo potrzebne są takie przedsięwzięcia.

W czasie ferii Kraków proponuje młodym mieszkańcom szereg atrakcyjnych propozycji, wśród których szczególne miejsce zajmuje oferta skierowana do dzieci z niepełnosprawnościami.

Akcja „Zima w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami” w tym roku została zorganizowana po raz pierwszy. To zimowe nawiązanie do formuły sprawdzonej w trakcie ubiegłorocznych wakacji, kiedy ponad setka dzieci skorzystała z półkolonii dostosowanych do specjalnych potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Szczególni podopieczni

– Opieka i organizacja czasu dla dzieci ze specjalnymi problemami zdrowotnymi i niepełnosprawnościami to nie są proste rzeczy. Od osób zaangażowanych w takie przedsięwzięcie wymaga to dużej empatii, doświadczenia, chęci. A kiedy dziecko wraca szczęśliwe i nie może doczekać się następnego dnia, to rodzicowi nie pozostaje nic innego jak pogratulować organizatorom – twierdzą rodzice dzieci biorących udział w zimowych półkoloniach.

W trakcie tegorocznych ferii w zimowym wypoczynku podzielonym na dwa turnusy wzięło udział łącznie pięćdziesięcioro dzieci: 31 dzieci powyżej 10 roku życia oraz 19 w wieku do 10 lat. Podopieczni akcji to dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, m.in. z zespołem Downa, autyzmem, niepełnosprawnością ruchową, afazją, upośledzeniem umysłowym. Nad bezpieczeństwem uczestników półkolonii czuwała wykwalifikowana kadra pedagogów. Każdy turnus zabezpieczało 10 opiekunów (6 wychowawców głównych i 4 wspomagających), kierownik oraz koordynator wypoczynku. Dodatkowo dzieciom cały czas towarzyszył ratownik medyczny.

Liczne atrakcje

Feryjne półkolonie odbywały się w Kärcher Hali Cracovii – Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, gdzie dzieci miały okazję spróbować swoich sił w łucznictwie, szermierce, badmintonie oraz judo. Zajęcia sportowe cieszyły się tak dużym uznaniem, że po zakończeniu projektu kilkoro podopiecznych zadeklarowało chęć uczestnictwa w regularnych treningach.

Dzieci brały także udział w wycieczkach oraz zajęciach artystycznych. Na ceramice stworzyły pingwiny i misie polarne, wspólnie z Michałem Zabłockim uczyły się interpretować wiersze i tworzyć do nich ilustrację, a krakowscy aktorzy: Lidia Bogaczówna oraz Andrzej Popiel zapoznali ich z zawodem aktora i wspólnie z nimi przeczytali kilka pięknych bajek. Ferie były też doskonałą okazją do zgłębiania tajników przyrody i odkrywania tajemnic związanych z powietrzem oraz wybranymi zjawiskami pogodowymi.

Zadowolone dzieci – zadowoleni rodzice

Koszty akcji „Zima w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami” w całości pokryło miasto. Z inicjatywy bardzo zadowolone są dzieci, a także ich rodzice. Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej po turnusach przez realizatorów akcji, a także komentarze oraz podziękowania przesyłane przez uczestników przedsięwzięcia. Wszyscy rodzice półkolonijnych podopiecznych deklarują, że wypoczynek spełnił ich oczekiwania, a 94,4 proc. ankietowanych poleci miejskie ferie innym rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami. – Jesteśmy pod wielkim wrażeniem organizacji. Ta propozycja skierowana do naszego dziecka i do nas zasługuje na najwyższe uznanie. W czasie, kiedy nasz syn był w pełni zaopiekowany przez cudowną kadrę i akceptowany przez inne dzieci, my z mężem mogliśmy realizować nasze obowiązki zawodowe. Z całego serca rekomenduję ten projekt innym rodzicom niepełnosprawnych dzieci – podkreślają rodzice podopiecznych akcji „Zima w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami”.

Organizacja wypoczynku dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami to wiele korzyści dla dzieci, a także wymierna pomoc i wytchnienie dla rodziców opiekującymi się nimi na co dzień. Po letniej i zimowej odsłonie inicjatywy, która cieszyła się bardzo dużą popularnością, miasto pracuje nad przygotowaniem wakacyjnej edycji przedsięwzięcia. Szczegółowe informacje o inicjatywach miasta oferowanych osobom z niepełnosprawnościami można śledzić na stronie: www.krakow.pl/bezbarier

UM Kraków
Fot. mat. prasowe

Print Friendly, PDF & Email