Kraków otwarty dla seniorów

Kraków otwarty dla seniorów
Fot. pixabay.com

Ostatni dzień stycznia okazał się przełomowym dla Krakowa i jego starszych mieszkańców. Przy ulicy św. Jana 18 powstał pierwszy miejski ośrodek wsparcia dla seniorów z dysfunkcjami słuchu. Od tej pory głusi mieszkańcy mogą w towarzystwie swoich rówieśników rozwijać się i wspólnie spędzać czas.

Klub został utworzony w ramach Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej, w lokalu należącym do Polskiego Związku Głuchych. Dzięki tej inicjatywie seniorzy nie muszą już samotnie wysiadywać w domu. Klub otwarty jest niemalże codziennie od poniedziałku do piątku, a także w weekend, z wyłączeniem soboty. Na rozpoczynające się zajęcia zapisało się już 37 osób!

Seniorzy do dyspozycji mają kawiarenkę, salę plastyczną i bibliotekę. Ale to nie jedyne atrakcje przygotowane dla nich. Wycieczki, nie tylko miejskie, ale także ogólnopolskie, tematyczne fora oraz spotkania integracyjne z seniorami innych klubów, czy szereg zajęć z cyklu robótek ręcznych, to zaledwie niewielki ułamek przygotowanych przez nowy ośrodek rozrywek. Wszystkie zajęcia odbywać się będą pod czujnym okiem doświadczonych terapeutów, pracowników socjalnych czy fizjoterapeutów. Głównym celem ośrodka jest wsparcie seniorów w podtrzymywaniu sprawności psychofizycznej, a także umożliwienie im jak najdłuższego i najlepszego funkcjonowania w otaczającym ich środowisku.

– To znakomita okazja do tego, żeby również i środowisko głuchych nie tylko nie czuło się wykluczone, ale czuło się jako to ważne, docenione środowisko seniorów. Wydawało się, że centra aktywności seniorów są przecież otwarte dla osób głuchych, ale jednak ta dysfunkcja utrudnia integrację – opowiadała w wywiadzie dla telewizji krakow.pl Anna Okońska-Walkowicz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki senioralnej.

W Krakowie funkcjonuje 12 ośrodków wparcia, które łącznie dysponują aż 830 miejscami. W kilkunastu lokalizacjach prowadzone są również kluby samopomocy, w tym pięć funkcjonujących w ramach projektu „W sile wieku” finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wszystkie oferowane przez kluby usługi są bezpłatne i nie wymagają przeprowadzania żadnych procedur administracyjnych.

Print Friendly, PDF & Email