Kolejni oszuści podszywają się pod ZUS

Kolejni oszuści podszywają się pod ZUS
Fot. Tobias Dziuba / Pexels

Na Facebooku pojawił się fałszywy profil Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,  który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe i pieniądze.

Oszuści podają, że wystarczy zainwestować 1 tys. zł, aby zagwarantować sobie środki na wcześniejszą emeryturę. Aby uwiarygodnić informację posłużono się spreparowanym wizerunkiem byłej prezes ZUS. W nieprawdziwym wywiadzie zachęca osoby powyżej 50. roku życia do wzięcia udziału w nowym projekcie emerytalnym, który w zamian za wpłatę 1 tys. zł gwarantuje wypłatę co najmniej 3 tys. zł miesięcznie. Oszuści zapewniają, że projekt jest gwarantowany przez Państwo i Narodowy Bank Polski. Na fałszywym profilu znajduje się także instrukcja, jak dołączyć do programu. Wypełniając formularz i klikając w link można stracić pieniądze, a dane osobowe mogą być bezprawnie wykorzystane m.in. w celu wyłudzenia kredytu.

ZUS przypomina, żeby nie klikać w podejrzane linki – zarówno te które przychodzą pocztą elektroniczną, jak i przesyłane w wiadomościach SMS. Nie należy też pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Trzeba też zachować szczególną ostrożność w przypadku wiadomości o podejrzanej treści.

Wszelkie formularze niezbędne do załatwienia spraw ZUS udostępnia na swojej stronie zus.pl, w placówkach i na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

W przypadku wątpliwości dotyczących otrzymanej korespondencji należy skontaktować się z placówką ZUS.

Krzysztof Cieszyński
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego
Print Friendly, PDF & Email