Ekspertki: profilaktyka piersi i jąder jest bardzo ważna, badajmy się

Ekspertki: profilaktyka piersi i jąder jest bardzo ważna, badajmy się
Fot. Pixabay

Cały czas należy sprawdzać, czy jesteśmy zdrowi, samobadanie powinni wykonywać wszyscy – zarówno kobiety jak i mężczyźni – powiedziała PAP członkini zarządu Fundacji Kochasz Dopilnuj Małgorzata Lakowska. Dodała, że można się badać samemu, a także można się badać nawzajem.

Lakowska wskazała, że kobiety powinny raz na miesiąc sprawdzać swoje piersi, najlepiej tuż po okresie, kiedy nasze ciało jest najbardziej miękkie i nienapuchnięte. – Szukamy grudek, szukamy wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, rzeczy, których wcześniej w naszych piersiach nie było – powiedziała.

Podkreśliła, że panowie także powinni się badać. – Mężczyźni raz na miesiąc, obojętnie kiedy, powinni badać swoje jądra – powiedziała. Zaznaczyła, że mówi o mężczyznach do 35 r.ż., bo – jak zaznaczyła – to bardzo ważne jest, by młodsi mężczyźni pamiętali o badaniach, bo to właśnie wtedy jest największe ryzyko zachorowania na raka jądra.

– Rak jądra jest wyleczalny, ale niestety postępuje bardzo szybko – powiedziała. Wskazała, że im szybciej zareagujemy na niepokojące zmiany, ból i pójdziemy do lekarza, tym zwiększają się szanse na wyleczenie. – Panowie starsi też się powinni badać, ale trochę inaczej. Zapraszamy do urologa po 40/50 roku życia – powiedziała.

Zaznaczyła jednak, że jeżeli była historia raka prostaty w rodzinie, to należy wcześniej się pojawić u urologa. – Jeśli nie było, to raz do roku można się przejść, zrobić badanie krwi PSA (prostate-specific antigen jest enzymem produkowanym jedynie przez gruczoł krokowy – PAP), a potem już badanie u urologa. To nie boli – dodała.

Prezeska Fundacji Kochasz Dopilnuj Renata Kabas-Komorniczak zauważyła, że Polki i Polacy bardzo boją się raka. – Musimy bardziej oswoić się z tym, że na powstanie nowotworu nie mamy wpływu, ale wczesne wykrycie jest szansą nawet na całkowite wyleczenie go zarówno u kobiet jak i u mężczyzn – powiedziała. Podkreśliła, że właśnie dlatego tak ważne są badania przesiewowe i profilaktyka. Wskazała m.in. badania usg, badania mammograficzne piersi oraz badania urologiczne.

– Tylko 36 proc. Polek deklaruje, że regularnie samobada piersi, natomiast tylko 12 proc. panów deklaruje, że się bada. To zdecydowanie za mało – powiedziała. Dodała, że rak nie jest chorobą wyłącznie starszych osób i bardzo często dotyka młodych osób.

Działalność Fundacji Kochasz Dopilnuj rozpoczęła ogólnopolska kampania fotograficzna PomacajSie – cykl czarno-białych zdjęć kobiet doświadczonych rakiem piersi – której celem jest promowanie samobadania i jego znaczenia we wczesnym wykrywaniu raka piersi. (PAP)

Iga Leszczyńska
Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email