Gdynia: W Miejskich Klubach Seniora bez wycieczek i spacerów

Gdynia: W Miejskich Klubach Seniora bez wycieczek i spacerów
Fot. Aleksander Trafas

Miejskie kluby seniora, prowadzone przez Centrum Aktywności Seniora w Gdyni, zawieszają organizację spacerów, wycieczek, spotkań w terenie. W ścisłym reżimie sanitarnym i dla mocno ograniczonej liczby osób działają natomiast tzw. kawiarenki w sześciu klubach na terenie całego miasta. Ostatnie tygodnie przynoszą znaczący wzrost liczby zakażeń koronawirusem, seniorzy są w grupie podwyższonego ryzyka – stąd decyzja mająca na uwadze ich bezpieczeństwo. Jednocześnie władze Gdyni apelują do seniorów: noście maseczki, ograniczcie do minimum wyjścia z domów, korzystajcie z godzin dla seniorów, które od czwartku, 15 października, będą obowiązywały w sklepach.

Wycieczki po najbliższej okolicy, spacery i zwiedzanie interesujących miejsc stanowiły w ostatnich miesiącach uzupełnienie oferty sześciu gdyńskich Miejskich Klubów Seniora. W lipcu, po kilku miesiącach zawieszenia działalności, w mocno ograniczonym zakresie placówki wznowiły działalność stacjonarną.

– Wznawiając działalność Miejskich Klubów Seniora, w ścisłym reżimie sanitarnym, zastrzegaliśmy, że będziemy uważnie śledzić sytuację i gdy pojawi się taka potrzeba będziemy wracać do rozwiązań mających ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem. I właśnie teraz tak się dzieje. Mając na uwadze bezpieczeństwo seniorów, w związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń i zachorowań, zawieszamy do odwołania organizację przez kluby seniora wszystkich wycieczek, spacerów, spotkań w terenie – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Działające w klubach tzw. kawiarenki pozostają otwarte: dla mocno ograniczonej liczby osób i z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa.

W klubowych kawiarenkach może jednocześnie przebywać ściśle określona liczba osób, przestrzegany jest czas jaki mogą w kawiarence spędzać. Stoliki ustawiono w zalecanej odległości, siedzące przy nich osoby zachowują odpowiedni dystans i nie mogą dostawiać dodatkowych krzeseł. Pojawiły się pleksy i środki do dezynfekcji. Każda osoba musi zdezynfekować ręce i wypełnić specjalną deklarację. To ważne by w razie potrzeby móc ustalić, kto w danym momencie przebywał w klubie. Do momentu zajęcia miejsca przy stoliku usta i nos muszą być zasłonięte.

– Bardzo cieszyliśmy się, gdy w czerwcu znów mogliśmy zaprosić seniorów na spotkania, a wydarzenia plenerowe miały zrekompensować ograniczone możliwości kawiarenek. Niestety, spełniają się złe scenariusze na jesień, więc musimy zmienić sposób pracy – podkreśla Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora. – W sytuacji stałego wzrostu liczby zachorowań musimy myśleć przede wszystkim o zdrowiu seniorów. Między innymi z tego względu zajęcia rozpoczętego 2 października kolejnego roku akademickiego na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbywają się on-line. My, pracujący w Centrum Aktywności Seniora, niezmiennie pozostajemy z seniorami w stałym kontakcie telefonicznym. Chcemy wiedzieć, czy wszystko u nich w porządku i czy nie potrzebują pomocy.

W sobotę, podczas specjalnej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki ogłosił m.in. wprowadzenie od czwartku, 15 października, tzw. godzin dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach (między 10:00 a 12:00).

– I my po raz kolejny prosimy wszystkich naszych gdyńskich seniorów o dyscyplinę. Jeśli nie musicie Państwo wychodzić z domu – pozostańcie w nim. Jeśli musicie wyjść – bezwzględnie zakryjcie nos i usta maseczką. W sklepach nie spędzajcie więcej czasu niż to faktycznie koniecznie, a od czwartku, 15 października, róbcie zakupy w trakcie tzw. godzin dla seniora – apeluje wiceprezydent Michał Guć. – Jeśli potrzebujecie Państwo jakiejkolwiek pomocy, nie wahajcie się o nią prosić. Wciąż możecie liczyć na wsparcie w zrobieniu zakupów, zaopatrzeniu w leki, wyprowadzeniu psa. Wystarczy skontaktować się z Centrum Aktywności Seniora czy centrum wolontariatu gdyńskiego MOPS.

Ważne telefony

W Centrum Aktywności Seniora pracownicy dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00. Kontakt telefoniczny: 58 663 50 82 lub mailowy: sekretariat@cas.gdynia.pl .

Wolontariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni: tel. 58 625 93 45.

Gdyńskie Centrum Kontaktu: tel. 58 626 26 26.

Aleksandra Dylejko
Print Friendly, PDF & Email