Konsultacje z dietetykiem, kontrola parametrów zdrowotnych, konkursy wiedzy o zdrowiu i strefa dla dzieci – to wszystko już w najbliższą niedzielę, na skwerze Arki Gdynia w ramach eventu profilaktycznego organizowanego przez Gdyńskie Centrum Zdrowia.
Nadchodząca niedziela na skwerze Arki Gdynia zapowiada się nie tylko żółto i niebiesko, ale bardzo barwnie i kolorowo. Gdynia kolejny już rok realizuje „Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatów gdyńskiego, wejherowskiego i puckiego”, którego częścią jest edukacja i profilaktyka dla mieszkańców miasta.
– Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie, dlatego w Gdyni kładziemy duży nacisk na profilaktykę, wychodząc z założenia, że wczesne interwencje, zmiana stylu życia mogą zapobiegać wielu poważnym problemom – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Zachęcam do udziału w eventach zdrowotnych organizowanych przez Gdyńskie Centrum Zdrowia wszystkich mieszkańców, począwszy od najmłodszych, mam w ciąży, aż do seniorów.
Połączenie aktywności na świeżym powietrzu w tak pięknym miejscu jak skwer Arki Gdynia, z nabywaniem wiedzy na temat tego, jak jeszcze lepiej chronić siebie i najbliższych członków rodziny to doskonała propozycja na majową niedzielę.
– Dla uczestników zaplanowano m.in. bezpłatne konsultacje z dietetykiem wraz z pomiarem na wadze TANITA, pomiar poziomu glukozy we krwi, pomiar ciśnienia, konkursy z wiedzy o funduszach unijnych i zdrowiu z nagrodami, edukację oraz strefę dla dzieci – wylicza Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.
– W przypadku cukrzycy profilaktyka ma ogromne znacznie, a wiedza na temat tego, jak zapobiegać chorobie pomaga utrzymać zdrowie w dobrej kondycji również w bardziej zaawansowanym wieku.
Cukrzyca typu 2 zwykle występuje u osób dorosłych w średnim lub starszym wieku. Coraz częściej jednak schorzenie to rozwija się także u cierpiących na nadwagę nastolatków i młodych osób dorosłych. Choć sama choroba rzadko prowadzi do poważnych zaburzeń metabolizmu, może być przyczyną poważnych chorób.
Oprócz czynników genetycznych w rozwoju cukrzycy typu 2 dużą rolę odgrywają nadwaga, nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej. W przypadku obecności tych czynników ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 wzrasta od 5 do 10 razy.
Leczenie zalecane u osób z tego typu cukrzycą obejmuje przede wszystkim zmianę diety w celu obniżenia masy ciała oraz wzrost poziomu aktywności fizycznej. W początkowej fazie rozwoju cukrzycy typu 2 może to w pełni wystarczyć do normalizacji poziomu cukru we krwi. Jeśli jednak nie uda się uzyskać prawidłowego poziomu glikemii, konieczne będzie przyjmowanie leków obniżających poziom cukru we krwi (doustnych leków przeciwcukrzycowych) lub podawanie insuliny.