Gdynia: Motomikołaje znów pojadą w szczytnym celu

Gdynia: Motomikołaje znów pojadą w szczytnym celu
Fot. Dawid Linkowski

Już 5 grudnia setki motocyklistów przywdzieją czerwone stroje i udowodnią, że moc silnika idzie w parze z mocą pomagania i czynienia dobra. Wszystko w ramach dorocznej akcji „Mikołaje na motocyklach”. Jej uczestnicy już po raz dziewiętnasty przejadą ulicami Trójmiasta, tworząc barwną paradę i zbierając przy tym środki na cele charytatywne.

Grudniowy przejazd mikołajów ulicami Trójmiasta to już tradycja. Miłośnicy dwóch kółek przebierają się za brodaczy w czerwonych strojach i przemierzają na swoich motocyklach trasę z Gdyni do Gdańska lub – jak w tym roku – z Gdańska do Gdyni.

Inicjatywa ma charakter charytatywny. Środki zebrane podczas akcji zostaną przeznaczone na wsparcie dzieci przebywających w domach dziecka, szpitalnych oddziałach dziecięcych czy w hospicjach. Impreza od wielu lat gromadzi setki motocyklistów, którzy w szczytnym celu chętnie wsiadają na swoje maszyny.

W tym roku odbędzie się dziewiętnasta edycja wydarzenia. Parada „Mikołaje na motocyklach” wystartuje w niedzielę, 5 grudnia. Rozpocznie się na parkingu przed Polsat Plus Areną w Gdańsku. Następnie motocykliści przejadą głównymi arteriami do Gdyni, gdzie zaplanowano wielki finał imprezy.

Udział w paradzie może wziąć każdy. Wystarczy spełnić podstawowe warunki: przyjechać motocyklem, quadem lub skuterem, mieć na sobie kompletny mikołajowy strój lub przebrać się za śnieżynkę oraz dokonać wpłaty na konto akcji.

Pomagać mogą jednak nie tylko zmotoryzowani, ale wszystkie osoby o wielkim sercu. Na starcie i na mecie parady będzie można wrzucić datek do puszki.

Sam przejazd to jednak nie wszystko. Na facebookowym profilu „Mikołajów na motocyklach” oraz w serwisie Allegro trwają aukcje. Licytowane są gadżety związane z akcją, a także rozmaite przedmioty i usługi, które oferują partnerzy wydarzenia. Dochód z aukcji również zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Tradycja mikołajowych parad ma już niemal 20 lat. Wszystko zaczęło się w 2003 roku. Wtedy na trójmiejski szlak wyjechało 9 motomikołajów. Jednak z roku na rok było ich już coraz więcej. Dotychczasowy rekord to ponad 2,5 tysiąca mikołajów na motocyklach, quadach i skuterach. Co roku w ramach akcji udaje się zebrać dziesiątki tysięcy złotych.

Tegoroczna edycja to powrót do tradycyjnej formuły. W ubiegłym roku parada nie odbyła się ze względu na pandemię. Nie powstrzymało to jednak organizatorów przed tym, żeby przeprowadzić najważniejszą części dorocznej akcji, czyli zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących dzieci. Zebrano niemal 50 tysięcy złotych.

Print Friendly, PDF & Email