Gdynia: „Kierunek Święta” – doroczna akcja BFI Cares i MOPS się rozpędza

Gdynia: „Kierunek Święta” – doroczna akcja BFI Cares i MOPS się rozpędza
Mat. prasowe

Okres świąteczny to czas, w którym w społeczeństwie rośnie chęć dzielenia się i pomagania – zarówno wśród mieszkańców, jak i w świecie biznesu. Z takiego mariażu kilka lat temu zrodziła się współpraca stowarzyszenia BFI Cares, które wyrosło z gdyńskiej firmy logistycznej BFI, z gdyńskim MOPS-em. Dzięki ich wspólnej akcji „Kierunek Święta” najbardziej potrzebujące rodziny zastępcze otrzymają świąteczne paczki.

Działalność stowarzyszenia BFI Cares, które wyrosło z gdyńskiej firmy logistycznej BFI, to świetny przykład działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Ich inicjatywy trwają przez okrągły rok, ale flagowym wydarzeniem jest akcja „Kierunek Święta”, organizowana we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Opieki Społecznej w Gdyni.

– Praca miasta oraz gdyńskiego MOPS jest nie do przecenienia i zdajemy sobie sprawę z tego, że podstawowe potrzeby zabezpieczanych dzieci są bardzo dobrze zaspokojone – mówi Piotr Ostromęcki, założyciel Stowarzyszenia BFI Cares i jeden z organizatorów akcji. – Zależało nam na zrobieniu czegoś dodatkowo, spełnieniu marzeń świątecznych ich, ale i ich opiekunów.

Rokrocznie Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS typuje ponad 20 rodzin zastępczych, które zostaną obdarowane świątecznymi paczkami.

– Bardzo cieszy nas dobra, wieloletnia współpraca z prywatnymi firmami w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Mamy w Gdyni działający na co dzień system wsparcia rodzin zastępczych, który w różnych aspektach odpowiada na ich bieżące potrzeby. Natomiast partnerstwo ze światem biznesu fantastycznie uzupełnia nasze działania na poziomie systemowym i liczę, że będzie się ono w przyszłości stale rozwijać i wzbogacać o kolejne inicjatywy.

List do Mikołaja

Akcja „Kierunek Święta” opiera się na działaniu, które towarzyszy dzieciom na całym świecie od zarania – pisaniu listów do św. Mikołaja. W czasie gdy dzieci piszą listy, a przechwytuje je MOPS, Stowarzyszenie organizuje w swojej siedzibie zbiórki pieniędzy, kiermasze rękodzieła, licytacje przekazanych przez partnerów pamiątek. W jednej z edycji licytowana była np. koszulka Arki Gdynia z podpisami piłkarzy.

Całość zebranych pieniędzy jest przeznaczana na zakupy i spełnianie marzeń. W ubiegłych latach wśród zrealizowanych próśb do Mikołaja znalazły się m.in. klocki, gry planszowe, ale i elektronika – tablety i komputery. Reszta zebranych funduszy jest przeznaczana na zakup artykułów dla rodzin.

– Stowarzyszenie poznaliśmy przy okazji akcji „Kierunek Święta” – mówi Teresa Dąbrowska, prowadząca niezawodową rodzinę zastępczą. – Jedno z naszych dzieci jest dzieckiem z niepełnosprawnościami. Dzięki zaoferowanej pomocy udało się dostosować łazienkę do jego potrzeb. Ponadto ze względu na charakter niepełnosprawności często potrzebujemy nowego obuwia, które dodatkowo zapewniane jest również przez stowarzyszenie.

Tegoroczna akcja rozpędza się jak sanie św. Mikołaja. 8 grudnia w siedzibie firmy BFI (Biurowiec „Fenix”) przy al. Zwycięstwa 173 odbędzie się kiermasz świąteczny, w którym weźmie udział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Objął on patronat nad akcją i przekaże na licytację gdyński prezent.

Zakończenie akcji nastąpi tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy to wolontariusze stowarzyszenia przebrani za mikołajów odwiedzą rodziny w ich miejscu zamieszkania i przekażą paczki, które sprawią, że święta będą bardziej radosne i beztroskie.

Partnerami akcji są m.in. Marek Kamiński, Mateusz Kusznierewicz, Arka Gdynia, Suzuki Arka Gdynia. Wieloletni darczyńcy to m.in. Ligentia, Asstra, Multilog, MAG, Balticon, Hakon Software, Karol Ratownik, Business Investment Trust, STBU Brokerzy, Lupus, Tricargo, Sealand i Seacargo, Speed Gdynia.

Mat. prasowe
Print Friendly, PDF & Email