Gdynia: Foka Paro – sztuczna inteligencja walczy ze stresem

Gdynia: Foka Paro – sztuczna inteligencja walczy ze stresem
Fot. Aneta Marczak

Foka Paro, japoński robot terapeutyczny, odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa jako robot, który powoduje największą redukcję poziomu stresu, została przekazana SPILNO Gdynia przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

Pozyskano ją od rządu Japonii. W Polsce jest obecnie zaledwie kilkanaście tego typu sztucznej inteligencji pod postacią foki. W Gdyni pomoże dzieciom.

Sztuczna inteligencja w roli terapeuty pod postacią śnieżnobiałej foki, zadebiutowała w 1998 roku. Początkowo Paro testowana była w placówkach opiekuńczych, głównie w Japonii, gdzie wykazała właściwości uspokajające, pomagała pacjentom z demencją uczyć się zapamiętywania twarzy, powtarzania czynności i reagowania na dotyk.

Kilka dni temu rząd Japonii przekazał kilka robotów dla UNICEF przede wszystkim z przeznaczeniem do pracy z dziećmi z traumą wywołaną wojną, ale także do wykorzystania do wsparcia wszystkich potrzebujących dzieci.

– Foka Paro to taki gość z przyszłości, kolejne oblicze sztucznej inteligencji, tym razem w służbie potrzebującym dzieciom – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Jestem przekonany, że foka znajdzie u nas bardzo dobre zastosowanie, zarówno w Spilno Gdynia, gdzie opiekujemy się wieloma dziećmi ze specjalnymi potrzebami, jak i w działaniach Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty, który dociera ze wsparciem do dzieci i młodzieży w gdyńskich szkołach i przedszkolach.

Paro mierzy tylko 57 cm i waży 2,6 kg, a pomaga potrzebującym dzieciom na całym świecie. Niedługo nawet ma być wysłany w kosmos wraz z astronautami, aby pomóc im w redukcji stresu.

– Ogromnie się cieszę, że nasz wynalazek będzie służył dzieciom skrzywdzonym przez wojnę – mówi Takanori Shibata, twórca foki, badacz pracujący dla Narodowego Instytutu Zaawansowanych Nauk Przemysłowych i Technologii w Tokio.

W uroczystym przekazaniu foki przez przedstawicieli ambasady Japonii w Warszawie, w obecności zarządu UNICEF udział wzięły Iryna Grynishak, koordynatorka Spilno Gdynia i Aneta Marczak, psycholog, koordynator Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty.

Foka Paro obecnie odpoczywa w Spilno Gdynia, ale już wkrótce wybiera się do gdyńskich dzieci.

Print Friendly, PDF & Email