Biało-czerwona duma

Biało-czerwona duma
Fot. Rafał Sułek

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Kolejny już raz te wyjątkowe święto obchodzono także w Elblągu.

Elbląskie obchody rozpoczęły się od przemarszu z 50-metrową flagą ulicami starówki pod Bramę Targową, gdzie biało-czerwona przy akompaniamencie hymnu została wciągnięta ku górze.

Podczas krótkiego przemówienia wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak, przypomniał, że biało-czerwone barwy, to nie tylko kawałek zszytego płótna. To szczególnej wartości symbol patriotyczny, który towarzyszył naszym rodakom na przestrzeni historii w bardzo trudnych i ważnych momentach naszej historii.

Na zakończenie dzisiejszych obchodów przed zgromadzonymi elblążanami pokaz musztry wojskowej zaprezentowali uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu.

Jutro obchody 3 maja

Trzeciego dnia Majówki w Porcie Elbląg uczcimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W katedrze św. Mikołaja na Starym Mieście odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny (godz. 11:30). Po mszy uczestnicy uroczystości, w towarzystwie Orkiestry Wojskowej i kompanii honorowej, przemaszerują na plac katedralny. Tutaj odbędą się oficjalne uroczystości, a na ich zakończenie około 20-minutowy koncert Orkiestry Wojskowej.

Po części oficjalnej obchodów zapraszamy nad rzekę Elbląg. Tutaj około godz. 13:30 rozpocznie się III Parada Wodna. W trakcie wydarzenia jednostki pływające (statki, jachty, łodzie, katamarany, rowery wodne, kajaki, skutery itd.) zaprezentują się zgromadzonej publiczności na odcinku rzeki Elbląg między mostami na Starym Mieście. Tymczasem na Bulwarze Zygmunta Augusta w godz. 13-17 będzie można odwiedzić stoiska Elbląskiego WOPR, Fabryki Dobra i Miasta Elbląg. W programie wydarzenia jest również pokaz w wykonaniu Elbląskiego WOPR.

Od 3 do 5 maja (piątek-niedziela) na Bulwarze Zygmunta Augusta odbywać się będzie Food Truck Festivals.

Print Friendly, PDF & Email