Gdańsk: Nowy sprzęt, nowa szansa

Gdańsk: Nowy sprzęt, nowa szansa
Fot. Sylwia Mierzewska UCK/gdansk.pl

Warty ponad ćwierć miliona złotych nowy aparat trafił w ręce gdańskich lekarzy. Fundacja DKMS po raz kolejny przekazała specjalistyczny sprzęt na rzecz Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK.

Fundacja DKMS współpracuje z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku od sierpnia 2017 roku. Wspomagają nie tylko chorych pacjentów, ale także lekarzy i szpitale, w których pracują. Wszystko to w ramach misji fundacji.

– Zakup specjalistycznych urządzeń jest niezbędny do skutecznego leczenia i rehabilitacji pacjentów onkohematologicznych, to część naszego wsparcia pacjentów cierpiących na nowotwory krwi – mówi Monika Mizerska-Gryko z Fundacji DKMS.

Otrzymany sprzęt Spectra Optia służy do odseparowania z krwi pacjenta wybranych składników, m.in.: osocza, płytek czy komórek macierzystych. Jest mobilny, więc ułatwia lekarzom transport na różne oddziały. Jak podkreśla dr hab. n. med. Maria Bieniaszewska, zastępca ordynatora Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK, sprzęt „daje znacznie większe możliwości w pobieraniu z krwi elementów, na których rzeczywiście nam zależy”. Specjalistyczny sprzęt do aferezy ma ułatwić pracę lekarzom poprzez znaczne skrócenie zabiegu i zwiększenie komfortu dla dawców.

Z nowego aparatu skorzystało już około 40 dawców szpiku i chorujących pacjentów, planowane działania na 2019 rok to aż 150 transplantacji szpiku kostnego.

Oprac. Weronika Wójcik
Źródło: www.gdansk.pl
Fot. Sylwia Mierzewska UCK/gdansk.pl
Print Friendly, PDF & Email