Festiwal NDI Sopot Classic rusza 2 lipca

Festiwal NDI Sopot Classic rusza 2 lipca
Fot. Archiwum Festiwalu NDI Sopot Classic

Zbliża się dwunasta edycja Międzynarodowego Festiwalu NDI Sopot Classic. Także i tym razem na miłośników muzyki czeka duża dawka pięknych brzmień z różnych zakątków świata. Wieczór latynoamerykański, koncert polski oraz barokowy, a także gala operowa Sondry Radvanovsky – tak w skrócie zapowiada się program festiwalu, który rozpocznie się 2 i potrwa do 8 lipca.

Festiwal Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. Od 6 lat Sponsorem tytularnym jest sopocka Grupa NDI. Od początku założeniem Festiwalu jest dotarcie z wyjątkową ofertą artystyczną do zagorzałych melomanów, ale i tych, którzy z muzyką obcują rzadziej. Za każdym razem spotykają się różnorodne style muzyczne. Cechą wspólną jest wysoki poziom wykonawczy, doskonałe przygotowanie oraz dbałość o szczegóły, zarówno artystyczne jak i organizacyjne. 

– Festiwal jest prawdziwą ucztą dla melomanów. Ale naszą misją przy jego organizacji jest stworzenie takiej propozycji kulturalnej, po jaką sięgną nie tylko stali bywalcy koncertów filharmonicznych. Jestem niezmiernie wdzięczny, Miastu Sopot, że od lat wspiera festiwal finansowo i organizacyjnie oraz sponsorowi festiwalu, Grupie NDI, że możemy zapraszać największych światowych artystów, a nasza publiczność może podziwiać ich kunszt na żywo w Operze Leśnej – mówi Wojciech Rajski, dyrektor artystyczny festiwalu. 

– Od 2017 roku jesteśmy sponsorem tytularnym festiwalu NDI Sopot Classic. Dla nas to prawdziwy zaszczyt, że możemy patronować temu unikalnemu wydarzeniu – mówi Małgorzata Winiarek-Gajewska, Prezes Zarządu Grupy NDI. – Jesteśmy polską, rodzinną firmą z Sopotu i chcemy wspierać tworzone lokalnie wydarzenia, które promują nasze miasto na całym świecie. Wspieranie kultury, sztuki, sportu, czy pomoc potrzebującym są wpisane w NDI od zawsze. Tak też jest w przypadku festiwalu NDI Sopot Classic – dodaje prezes NDI Małgorzata Winiarek-Gajewska​. 

– Festiwal Sopot Classic jest od wielu lat jednym z naszych najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Polska Filharmonia Kameralna Sopot i dyrektor Wojciech Rajski przyzwyczaili nas przez te lata do bardzo wysokiego poziomu artystycznego. Atrakcyjny program koncertów i gwiazdy znane z największych światowych scen, jak magnes przyciągają melomanów do Sopotu – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Dwunastą edycję tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, 2 lipca 2022 roku w Operze Leśnej otworzy Wieczór Latynoamerykański. W pierwszej części wieczoru zabrzmi muzyka klasyczna kompozytorów z tego regionu świata, w części drugiej wystąpią goście specjalni – energetyczny Kubańczyk Jose Torres wraz z zespołem Havana Dreams oraz brazylijski tenor Thiago Arcanam.

Obowiązkowym punktem programu każdej edycji Festiwalu NDI Sopot Classic jest też Koncert Polski. W tym roku proponujemy spotkanie z muzyką polskich kompozytorów XX i XXI wieku – Andrzeja Panufnika, Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Meyera i Pawła Łukaszewskiego. Dyrektor artystyczny Wojciech Rajski zbudował program wokół znakomitej literatury tych kompozytorów na flet jako instrument koncertujący. Do udziału w koncercie zaproszono wybitnego austriackiego flecistę Michaela Martina Koflera, który wraz z młodą polską artystką Natalią Egielman będą solistami tego koncertu. Koncert poprowadzi Rafał Janiak, niezwykle zdolny dyrygent młodego pokolenia. Wydarzenie zaplanowano na 5 lipca w Sali Koncertowej PFK Sopot.

Z kolei Koncert Barokowy odbędzie się dzień później w kościele św. Jerzego w Sopocie, gdzie wystąpi jeden z najlepszych współczesnych kontratenorów, polski artysta Jakub Józef Orliński oraz dyrygent i skrzypek Stefan Plewniak. Zagra zespół Il Giardino d’Amore. W bardzo ciekawym programie zabrzmią m.in. rzadziej wykonywane dzieła Haendla i Vivaldiego.

Prawdziwą ucztą dla melomanów będzie również koncert finałowy w Operze Leśnej w Sopocie. 8 lipca, podczas Gali Operowej podziwiać będzie można Sondrę Radvanovsky, światowej sławy sopranistkę, jedną z najbardziej elektryzujących współczesnych gwiazd tego gatunku. Jej podkreślają znawcy muzyki operowej, jej piękny głos znakomicie współgra z jej wybitnymi zdolnościami aktorskimi i wszechstronnością repertuarową – od partii tytułowej w „Rusałce” i „Lukrecji Borgii”, po Roxanne w „Cyrano de Bergerac” i tytułowej roli w „Manon Lescaut”. Radvanovsky uważa się za jeden z wiodących sopranów verdiowskich, a także cenioną interpretatorkę bel canto.

Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć TUTAJ.

Bilety są dostępne w sprzedaży online, można je kupić poprzez stronę Interticket. Bilety na Koncert Inauguracyjny 2 lipca i Galę Operową 8 lipca można kupić z 60% rabatem, używając kodu promocyjnego:  PRZEPISNASOPOT60. Kod działa wyłącznie przy zakupie biletów online przez stronę Interticket. 

Więcej informacji o Festiwalu NDI Sopot Classic można znaleźć na stronie: Sopot Classic.

Print Friendly, PDF & Email