Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY i JA już za miesiąc

Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY i JA już za miesiąc
Fot. materiały prasowe

Pod hasłem „Jedna chwila…” od 6 do 10 września w Koszalinie odbywać się będzie 19. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ja i Ty. W sumie pokazanych zostanie czterdzieści filmów dokumentalnych, fabularnych i amatorskich produkcji m.in. francuskiej, włoskiej, polskiej, szwedzkiej, niemieckiej, angielskiej, tajwańskiej czy kanadyjskiej.

Festiwal od lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Do tej pory w ramach Festiwalu pokazanych zostało niemal osiemset filmów. Statuetki Motyla w konkursie filmowym otrzymały takie obrazy jak „W stronę morza” (reż. Alejandro Amenábar), „Motyl i skafander” (reż. Julian Schnabel), „Nietykalni” (reż. Olivier Nakache, Eric Toledano), „Dziewczyna z szafy” (reż. Bodo Kox), „Chce się żyć” (reż. Maciej Pieprzyca) czy „Nasza klątwa” (reż. Tomasz Śliwiński). Co roku w ramach Festiwalu goszczą w Koszalinie aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, krytycy filmowi, wykładowcy, ludzie kultury i mediów. Corocznie Małe Festiwale Ty i Ja goszczą w ponad trzydziestu miejscowościach Polski, a festiwalowe filmy wyświetlają kina studyjne w kilkunastu największych miastach w kraju m.in. w kinie Światowid w Elblągu.

W tym roku o statuetki Motyla 2022 powalczy 15 filmów dokumentalnych, 13 fabularnych i 6 amatorskich. W jury konkursu w tym roku zasiądą: Piotr Głowacki (przewodniczący), Bartosz Blaschke, Anna Dzieduszycka oraz Iwona Siekierzyńska.

W ramach Festiwalu pozakonkursowo pokazanych zostanie kolejne 6 filmów w tym „Sonata” polska produkcja oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. W konsekwencji pozwoliło to odkryć talent muzyczny chłopca.

Wszystkie seanse wyświetlone zostaną na ekranie kina Alternatywa mieszczącym się przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Wstęp jest bezpłatny.

– Hasłem tegorocznego Festiwalu jest „Jedna chwila…”, i to wokół tej chwili będziemy się dużo koncentrować w tym roku. Będziemy mówili o tym, jak pod wpływem jednej chwili zmienia się życie, jak podczas jednej chwili życie pełnosprawnych osób diametralnie się zmienia, niekoniecznie na gorsze, choć w pierwszej chwili mogłoby się tak wydawać – mówią organizatorzy Festiwalu.

W ramach tegorocznego Festiwalu odbędzie się również szereg wydarzeń towarzyszących. Wśród nich będzie m.in. wystawa prac powstałych w ramach Fotokonforntacji, odbywających się w Dźwirzynie, gdzie spotkali się fotograficy oraz modele z niepełnosprawnościami. Jak twierdzi Wojciech Szweja – twórca Fotokonfrontacji, tegoroczne prace są efektem wyzwania podjętego przez artystów w poszukiwaniu nowych pomysłów estetycznych, starciem silnych osobowości po obu stronach obiektywu. Rezultaty pokazują jak różnie można rozumieć i starać się przełożyć na obraz temat niepełnosprawności artystycznie, kreatywnie i odważnie. Każda praca to osobna historia, a cała wystawa stanowi opowieść o pięknych, silnych i inspirujących ludziach.

Drugą wystawą zaprezentowaną w ramach Festiwalu będzie wernisaż prac Stanisława Składanowskiego z Gdańska, który w sierpniu 1980 brał udział w strajkach, które dokumentował fotograficznie. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykonywał zdjęcia demonstracji oraz zajść ulicznych w Gdańsku i Gdyni. Jest autorem m.in. słynnego zdjęcia Lecha Wałęsy skaczącego przez płot.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwalowi towarzyszyć będzie również konferencja, w tym roku, pod hasłem „Psychologiczne aspekty niepełnosprawności” zorganizowaną we współpracy z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka z Wrocławia. Odbędzie się ona 7 września i oparta będzie na konkretnych przykładach i na życiowej praktyce. Zorganizowane zostaną cztery panele tematyczne, których punktem wyjścia będzie prezentacja tzw. „żywego przykładu” czyli osoby z niepełnosprawnością (po wypadku, nagłej chorobie etc.). Będą to ich autorskie wystąpienia. W zależności od tego, co stanowiło główny problem, z którym się zmagała, dobrane zostaną konkretne przykłady filmowe na ten temat opatrzone warsztatowym wprowadzeniem (analizą i interpretacją konkretnych filmów). W kolejnej części głos zostanie oddany ekspertom i publiczności, którzy będą mogli to na gorąco skomentować i będą mogli zadawać pytania. Opiekunem merytorycznym jest prof. Wojciech Otto, filmoznawca, profesor UAM, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych.

Festiwal będzie również okazją do spotkania i poznania historii osób z niepełnosprawnościami, których życie zmieniło się pod wpływem jednej chwili. Okazją taką będą mieli m.in. uczniowie koszalińskich szkół ponadgimnazjalnych.

6 września, podczas inauguracji Festiwalu, odbędzie się także koncert Grzegorza Płonki, którego to historia była inspiracją do filmu „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke. Film zostanie wyświetlony po koncercie artysty.

Więcej informacji o Festiwalu oraz lista filmów prezentowanych w ramach konkursu znajduje się TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email