Deszcz, chłód i rak im nie straszny. Amazonki przeszły ulicami miasta

Fot. Rafał Sułek

Październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Dokładnie w połowie miesiąca – 15 października, przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Z tej też okazji już kolejny raz Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek zaprosiło wszystkich do wspólnego świętowania organizując Marsz Kocham Cię Życie.


Kliknij w zdjęcie główne i zobacz fotorelację z wydarzenia.


W minioną sobotę od rana już pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu. Było chłodno, ponuro i deszczowo. Nie przeszkodziło to jednak elbląskim amazonkom i ich gościom wspólnie spotkać się pod Urzędem Miasta by wspólnie, w samo południe, wyruszyć ulicami miasta w kierunku starówki.

– Od rana odbierałam wiele telefonów z zapytaniem, czy ze względu na dzisiejszą aurę marsz się odbędzie. Kochani moi, wygrałyśmy z rakiem, to pogoda nie jest dla nas przeszkodą – mówiła na inaugurację marszu Danuta Tchorowska z Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.

W różowym przemarszu ulicami miasta wzięli udział zarówno samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych jak i młodzież szkolna a przede wszystkim, amazonki i ich sympatycy. Było radośnie, różowo i bezdeszczowo – z chwilą rozpoczęcia przemarszu, jakby na zawołanie, deszcz przestał padać a zza chmur nieśmiało wyłaniało się słońce.

– Biorę udział w marszu już któryś raz z rzędu. Kilka lat temu namówiła mnie moja siostra i tak już mi zostało. Siostra niestety ze względu na zdrowie już nie może uczestniczyć, ja z kolei przyszłam z córką i wnuczką – mówiła w rozmowie z nami pani Janina.

– Jestem tutaj by wspierać kobiety. Moja żona zmarła niestety na raka piersi, od tamtej pory czuję się jakby odpowiedzialny by idee szerzone przez amazonki wspierać i zachęcać tym samym wszystkie kobiety do działań prozdrowotnych i profilaktycznych. To naprawdę może uratować życie – mówił wyraźnie wzruszony pan Ernest.

Tradycją elbląskiego Marsu Kocham Cię Zdrowie jest również konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który polega na wymyśleniu najlepszego hasła promującego zdrowie i profilaktykę. Na zwycięzców czekają nagrody.

Print Friendly, PDF & Email