W Kujawsko-Pomorskiem rusza kompleksowy, bezpieczny i funkcjonalny elektroniczny system gromadzenia, przetwarzania, przechowywania i udostępniania dokumentacji medycznej z repozytorium danych obrazowych, portalem pacjenta i aplikacją mobilną, rejestracją elektroniczną i możliwością prowadzenia multidyscyplinarnych e-konsyliów medycznych. Ten system poszerza i uzupełnia funkcjonalności centralnego Internetowego Konta Pacjenta i będzie z nim współpracował.
– Jeśli mówimy o cyfryzacji w ochronie zdrowia to często są to takie trochę teoretyczne rozważania. Ale to, co w tej chwili robimy i co za moment oddamy do użytku, jest naprawdę ogromną rewolucją i postępem w tej dziedzinie. Dla pacjenta i dla lekarza korzyści będą oczywiste. Nareszcie w jednym miejscu, po naciśnięciu kilku klawiszy komputera, lekarz będzie miał pełny obraz stanu zdrowia pacjenta – mówił podczas spotkania z dziennikarzami wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.
Poinformował, że proces uruchamiania i odbiory kolejnych modułów trwa, a pełne wdrożenie ogłoszone zostanie w chwili odbioru ostatniego z nich.
W systemie, który powstaje we współpracy samorządu województwa z konsorcjum partnerów technologicznych i ekspertami ze świata medycznego jest obecnie 15 placówek medycznych w całym regionie, w tym wszystkie szpitale prowadzone przez samorząd województwa, oba szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Kolejne 22, przede wszystkim szpitale powiatowe i gminne przychodnie podstawowej opieki medycznej, dołączają w drugim etapie. Dostarczycielem zasadniczej infrastruktury technologicznej jest samorządowa wojewódzka spółka Exea. Jej prezes Magdalena Mike podkreślała dziś całkowite bezpieczeństwo wszystkich danych, gwarantowane posiadanymi przez firmę certyfikatami bezpieczeństwa.
Finiszujący obecnie pierwszy etap budowy kosztował 104 miliony złotych, większość finansowania stanowią unijne środki naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Następny sfinansowany zostanie ze środków nowej perspektywy.
W konferencji prasowej w CKK Jordanki w Toruniu – która była wstępem do sympozjum „Cyfrowa przyszłość sektora ochrony zdrowia” z udziałem prof. Jarosława Fedorowskiego z Polskiej Federacji Szpitali – uczestniczyli także przedstawiciele konsorcjum technologicznego oraz marszałkowskiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, a także dyrektor Departamentu Realizacji Projektów Unijnych w Urzędzie Marszałkowskim Monika Walecka-Gołasz.