CIS ws. trwającego protestu w Sejmie

CIS ws. trwającego protestu w Sejmie
Fot. Pixabay

W gmachu Sejmu RP trwa protest rodziców i dzieci z niepełnosprawnościami. We wtorek rano, wraz z posłanką Koalicji Obywatelskiej, Iwoną Hartwich, złożyli w Sejmie obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej.

Projekt ten zakłada podniesienie wysokości renty (obecnie jest to 1217 zł) do kwoty najniższego wynagrodzenia – 3 490 zł. Protestujący zaznaczają, że pozostaną w Sejmie dopóki parlament nie zajmie się wspomnianą ustawą.

Głos w sprawie protestu zajęło także Centrum Informacyjne Sejmu. Poniżej przedstawiamy pełną treść komunikatu CIS:

Wobec pojawiających się w przestrzeni medialnej informacji nieprawdziwych, wprowadzających w błąd opinię publiczną, należy podkreślić, że już drugiego dnia protestu (7 marca) Szef Kancelarii Sejmu wyraził zgodę na korzystanie przez protestujących z prysznica, noclegów i restauracji w Nowym Domu Poselskim, zwanym potocznie hotelem sejmowym. Informacje te zostały przekazane przez funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej protestującej pos. Iwonie Hartwich z rodziną (mąż i syn) oraz jej asystentom i asystentkom społecznym, bytującym w gmachu głównym Sejmu od 6 marca. Z propozycji tej korzysta tylko wspomniana Pani Poseł. Pozostałe osoby zrezygnowały z tej możliwości – korzystają z toalet i pomieszczenia kuchennego znajdujących się na pierwszym piętrze.

Warto przypomnieć, że ww. protestujący – z których wszystkie osoby są pełnoletnie – zostały wpuszczone na teren Kancelarii Sejmu na podstawie imiennych zgłoszeń dokonanych przez trzy posłanki: Iwonę Hartwich, Małgorzatę Niemczyk i Monikę Rosę, reprezentujące Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za pobyt gości odpowiadają osoby zapraszające.

Kancelaria Sejmu z uwagą i spokojem podchodzi do – kolejnej w ostatnich latach – akcji protestacyjnej. Okoliczności ponownie są niełatwe – zarówno dla protestujących, jak i Sejmu, na którego terenie protest się odbywa. Pozostanie to jednak bez wpływu na bieżące funkcjonowanie Kancelarii Sejmu, jako jednego z najważniejszych urzędów państwowych, realizującego szereg zadań ustawowych i regulaminowych.

Print Friendly, PDF & Email