Budzimy zrozumienie – gdański ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Budzimy zrozumienie – gdański ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością
Fot. nadesłane

Budzimy zrozumienie – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z tej okazji oddziały ZUS w całej Polsce przygotowały mnóstwo atrakcji. W programie m.in. wykłady, wystawy i spotkania z ekspertami ZUS oraz instytucji partnerskich.

W Polsce osób z prawnym potwierdzeniem niepełnosprawności jest ponad 3 mln. W rzeczywistości jest ich dużo więcej – od 4 do 7 mln. Tegoroczne hasło przewodnie Dnia Osób z Niepełnosprawnością brzmi „budzimy zrozumienie”, bo obudzenie w sobie zrozumienia dla siebie i innych jest podstawą budowania dobrych relacji.

Z tej okazji 15 września przed budynkiem gdańskiego oddziału ZUS przy ul. Chmielnej 27/33 od 10:00 do 15:00 odbędzie się piknik, na którym będzie można odwiedzić stoiska informacyjno-konsultacyjne: ZUS, PFRON, NFZ, Centrum Integracja z Gdyni i Rzecznika Praw Pacjenta. Wszystkie zainteresowane osoby będą mogły uzyskać wyczerpujące informacje o ubezpieczeniach społecznych, przysługujących świadczeniach i różnych formach wsparcia. Eksperci z PFRON wyjaśnią, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dofinansowanie na cele związane z polepszeniem jakości życia osób z niepełnosprawnością. Pracownicy NFZ będą informować o zasadach wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe oraz o zdrowym trybie życia. Eksperci z Biura Rzecznika Praw Pacjenta udzielą informacji o prawach pacjenta oraz o pomocy psychologicznej.

W czasie spotkania będzie również dostępny warsztat uświadamiający „Budzimy zrozumienie”, który pokazuje świat widziany z perspektywy osób z niepełnosprawnościami. Są to zajęcia praktyczne.

Zapraszamy także na dwie wystawy: „Spójrz mi w oczy” autorstwa Iwony Wojdowskiej i „Uprzedź uprzedzenia” przygotowaną przez Centrum Integracja Gdynia.

O godzinie 11:00 będzie można wysłuchać wykładu „Uprzedź uprzedzenia” o codziennym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami, a o godzinie 12:00  wykładu o savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.

Print Friendly, PDF & Email