Blindtenisiści z całego świata przyjadą do Polski

Blindtenisiści z całego świata przyjadą do Polski
Fot. Pixabay

Zawodnicy z: Anglii, Argentyny, Australii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Japonii, Kolumbii, Litwy, Meksyku, Niemiec, Pakistanu, USA, Włoch i oczywiście z Polski wezmą udział w rozpoczynającym się w poniedziałek IBTA World Championships 2023 – mistrzostwa świata w tenisie ziemnym dla osób niewidomych i słabowidzących. Rozgrywki najlepszych blindtenisistów z całego świata będzie można oglądać w dniach 29.08–3.09.2023 r. na kortach Tennis & Country Club w Giebułtowie pod Krakowem.

Wielu zawodników i aktywistów skupionych wokół blind tenisa przyjedzie do Giebułtowa prosto z Birmingham, gdzie właśnie rozgrywane są igrzyska sportów nieparaolimpijskich – IBSA World Games 2023. Finały mistrzostw zaplanowano na 3 września, kiedy w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Tenisa.

Zanim blindtenisiści zagrają pierwsze mecze, przejdą kwalifikacje okulistyczne, na podstawie których zostaną przydzieleni do odpowiednich kategorii wzrokowych. Na podstawie decyzji okulistów zawodnicy zostaną podzieleni na cztery kategorie w zależności od stopnia uszkodzenia wzroku: B1 (dla osób zupełnie niewidomych), B2, B3 oraz B4 (dla graczy słabowidzących), w grupach kobiet i mężczyzn. Wszyscy gracze będą używać certyfikowanej piłki do blind tenisa, która jest nieco większa od standardowej, wykonana z miękkiego, gąbczastego materiału i przy każdym uderzeniu wydaje dźwięk.

Blindtenisistom kibicować może każdy, kto przyjdzie na korty, jednak publiczność proszona jest o zachowanie ciszy, by zawodnikom łatwiej było skoncentrować się na dźwięku piłki. Rozgrywki będzie można śledzić również przez internet, ponieważ wydarzenie będzie streamingowane.

Link do relacji na żywo zostanie podany najpóźniej dzień przed turniejem na stronie internetowej Fundacji Widzimy Inaczej oraz na fanpage’u Widzimy Inaczej na Facebooku.

To, co będzie widać na ekranie, zostanie opatrzone komentarzem słownym, by transmisja była również dostępna dla odbiorców z dysfunkcją wzroku.

Finały relacjonował będzie komentator Polsatu Sport Tomasz Tomaszewski.
Na YouTube Fundacji można oglądać transmisje z innych turniejów blind tenisa oraz materiały z trenigów „Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących” (projekt realizowany od trzech lat i współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Mistrzostwa świata w Giebułtowie organizuje Fundacja Widzimy Inaczej we współpracy z International Blind Tennis Association (IBTA), patronat nad wydarzeniem objęli Polski Związek Tenisowy oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

Postęp w dostępności

Fundacja Widzimy Inaczej zaprasza również na wydarzenie towarzyszące mistrzostwom poświęcone dostępności kultury i sportu oraz popularyzacji technologii druku 3D – „Postęp w dostępności”. Odbędzie się ono 1 września w g. 12.00-14.00 w sali konferencyjnej Tennis & Country Club. Fundacja organizuje ten event w ramach projektu „Postępność”, który realizuje we współpracy z Politechniką Warszawską i firmą ANV Production, dofinansowanego ze środków NCBiR.

Wspólnie pracują nad rozwiązaniem, które poprawi dostęp do kultury dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki przygotowywanym w ramach projektu makietom budynków, rzeźb i obrazów w druku 3D mogą oni „zobaczyć”, jak wyglądają niedostępne do tej pory eksponaty muzealne.

Podczas konferencji będzie można wziąć udział w dyskusji oraz pooglądać makiety i repliki rzeźb, m.in. kortów tenisowych, łuku triumfalnego, statuetki Oscara, Białego Domu czy pomnika Kopernika.

Print Friendly, PDF & Email