Bezpieczny senior przez cały rok

Fot. Mateusz Misztal

Dom Pomocy Społecznej Niezapominajka wydał kolejny wyjątkowy kalendarz. Projekt jest realizowany już od kilku lat i z każdą kolejną edycją nie brakuje nowych pomysłów, a zaangażowanie podopiecznych w realizację przedsięwzięcia nie słabnie.


KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

– Projekt „Kalendarz” jest kontynuacją realizowanych dotąd kalendarzy w Domu Pomocy Społecznej. Na fotkach są podopieczni naszego Domu. Do tej pory wyemitowaliśmy już 8 edycji, ta edycja jest dziewiątą – wskazuje Małgorzata Barchanowicz, terapeuta DPS Niezapominajka.

W poprzednich latach motywem przewodnim były m.in. stroje epokowe, motocykle, muzyka. W minionym roku była to „Chwila” – na 12 stronach kalendarza uwieczniono chwile z życia podopiecznych DPS. Tegoroczna edycja powiązana została z projektem „Bezpieczny Elbląg”.

– W trakcie tego projektu poruszaliśmy ważne kwestie bezpieczeństwa seniorów, tj. ryzyko narażenia na oszustwa, różnego rodzaju niebezpieczeństwa, były spotkania ze specjalistami. Dotykaliśmy profilaktyki osób, w którą włączył się miejski rzecznik konsumentów oraz elbląska policja. Mówiliśmy w trakcie projektu o bezpiecznym poruszaniu się seniorów na wózkach i na wózkach elektrycznych i tych poruszajcych się po drogach publicznych – wyjaśnia Joanna Sudomierska, kierownik zespołu rehabilitacyjnego w DPS Niezapominajka. – Mówiliśmy o zadbaniu o odpowiednią widoczność na drodze, otwieraliśmy oczy na ewentualne konsekwencje nieprzestrzegania tych zasad i tutaj popełniliśmy wręcz kaskaderskie sceny, żeby niektóre sytuacje pokazać. Poruszaliśmy też kwestie ostrożności w posługiwaniu się środkami finansowymi, przedstawialiśmy mechanizmy jakimi posługują się oszuści. Nasi podopieczni już wiedzą, że nie każda promocja jest okazją do zaoszczędzenia pieniążków. Zwracaliśmy uwagę na to, że umowy trzeba czytać zanim się je podpisze. Senior wcale nie musi być ofiarą, pod warunkiem, że jest świadomy zagrożeń i zachowuje czujność. – dodaje.

Wspomniane bezpieczeństwo stało się motywem przewodnim kalendarza na rok 2024. Każda z 12 kart zwraca uwagę na różne rodzaje niebezpieczeństw.

– Tematykę zaproponowała nam dyrekcja. Na początku byliśmy do tego sceptycznie nastawieni, ponieważ to nie było to, co do tej pory realizowaliśmy, czyli jakieś nasze takie zwariowane pomysły. Wydawało nam się, że może ten kalendarz nie powstać tak zwariowany, tak fascynujący jak poprzednie, ale nasz zespół terapeutyczny wziął się do pracy, wiatr w skrzydłach był i powstał znakomity, piękny kalendarz – zaznacza Małgorzata Barchanowicz.

Autorem zdjęć, podobnie jak w latach minionych, był Krzysztof Kosecki.

– Po raz kolejny ekipa podniosła poprzeczkę jeszcze wyżej. Zawsze się zastanawiam kiedy będzie taka opcja, że stwierdzę: „moi drodzy, ja tego nie jestem w stanie zrobić, pomysł świetny, ale nie przesadzajcie”. Było ciężko. Sam sposób przekazania tej informacji jeśli chodzi o bezpieczeństwo seniora, poprzez jedno czy czy też dwa zdjęcia, krótki opis i przygotowanie do tego scenki, nie był łatwy. Gdy siedzieliśmy i rozmyślaliśmy o tym, to czasem głowy się gotowały, ale na szczęście się udało i mam nadzieję, że państwu się spodoba – mówi fotograf Krzysztof Kosecki.

Kalendarze trafią do osób i instytucji wspierających DPS Niezapominajka. Dwa egzemplarze przekazane zostaną także na rzecz WOŚP.

Print Friendly, PDF & Email