Zaopiekuj się grobem na gdańskim cmentarzu

Gdańsk zaprasza do opieki nad grobami przed uroczystością Wszystkich Świętych. Na uporządkowanie czeka ponad 50 mogił bohaterek i bohaterów zasłużonych dla miasta i Polski. W akcji mogą wziąć udział grupy szkolne, firmy, rodziny oraz osoby indywidualne. Wystarczy wybrać mogiłę na stronie internetowej, uprzątnąć otoczenie wybranego grobu, zapalić znicze i oznaczyć miejsce biało-czerwoną wstążką.

To już piąta edycja akcji społecznej, mającej na celu zachowanie i utrwalanie pamięci o bohaterkach i bohaterach zasłużonych dla Gdańska i Polski. Akcja została zapoczątkowana w 2017 roku, gdy na gdańskich cmentarzach zidentyfikowano i otoczono opieką nagrobki żołnierzy Armii Krajowej.

Utrwalamy pamięć o bohaterach i bohaterkach 

– Inicjatywa spotkała się z dużym odzewem społecznym, gdańszczanki i gdańszczanie prosili, aby rozszerzyć akcję również o innych bohaterów spoczywających na gdańskich cmentarzach, niekoniecznie żołnierskich, m.in. ofiary Grudnia 70 czy osoby, które odegrały istotną rolę społeczną lub podejmowały ponadprzeciętne wyzwania dla dobra wspólnego – mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej, która realizuje projekt. – Początek listopada jest dobrą okazją, by oddać hołd, uczcić pamięć oraz ocalić od zapomnienia tych, którzy byli i są ważni dla wspólnoty. To niewątpliwie lekcja obywatelskości oraz świadomości historycznej, dlatego zachęcamy do pomocy w uprzątnięciu mogił grupy szkolne, firmy, rodziny oraz osoby indywidualne.

Jak przyłączyć się do akcji?

Zaopiekuj się 
Jeżeli podoba ci się idea przyświecająca akcji, możesz zaopiekować się wybranym przez siebie miejscem pochówku bohatera. Opieka polega na posprzątaniu grobu, zapaleniu zniczy, umieszczeniu biało-czerwonej wstążki. Do akcji mogą zgłaszać się osoby indywidualne, ale również szkoły, instytucje, firmy czy rodziny.

Lista mogił znajduje się na stronie internetowej utrwalamypamiec.pl.

Zgłoś historię
Aktywnością całoroczną jest możliwość zgłaszania kolejnych miejsc pochówków oraz dzielenie się historiami i zdjęciami osób zasłużonych. Pomoże to w zinwentaryzowaniu na gdańskich cmentarzach jak największej liczby miejsc pochówku bohaterek i bohaterów i zapewnieniu opieki nad mogiłami.

Akcja organizowana jest przez Gdańsk i Fundację Gdańską we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Gdańsk, Muzeum Gdańska, Stowarzyszeniem Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim, Stowarzyszeniem imienia Bolesława Srockiego oraz Europejskim Centrum Solidarności. Patronat medialny nad akcją objął portal Historia.org.

Milena Mieczkowska
Fundacja Gdańska
Print Friendly, PDF & Email