Wakacje za granicą? Pamiętaj o EKUZ

Wakacje za granicą? Pamiętaj o EKUZ

Nikt nie wybiera, gdzie i kiedy zachoruje. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia opiekę zdrowotną w całej Unii Europejskiej. Kto wydaje takie karty?

Zanim wyjedziemy na wakacje, warto na wszelki wypadek wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Darmowa karta zapewnia dostęp do niezbędnych, dostarczanych przez państwo usług medycznych podczas tymczasowego pobytu w dowolnym państwie Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Będziemy mogli liczyć na opiekę na takich samych warunkach i w takiej samej cenie, jak ubezpieczeni obywatele państwa, w którym przebywamy. Karty w Polsce wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Do czego NIE służy karta?

Karta dotyczy wyłącznie opieki medycznej, która jest konieczna podczas pobytu za granicą – nie jest wydawana po to, żeby celowo korzystać z zagranicznej służby zdrowia. Nie jest też alternatywą dla ubezpieczenia turystycznego. Nie obejmuje prywatnej opieki medycznej i kosztów związanych z powrotem do domu, albo stratą bagażu.

Źródło: kurier.pap.pl