To tak jakby niebo nam się otworzyło

To tak jakby niebo nam się otworzyło
Fot. Adminstrator

Dziś zainaugurowano otwarcie nowej siedziby Środowiskowego Domy Samopomocy oraz Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Elblągu. Wraz ze zmianą lokalizacji podopieczni ŚDS-u mogą liczyć nie tylko na znacznie większy metraż, ale również na szereg innych udogodnień.

Budynek przy ulicy Zamkowej do niedawna służył elbląskiej młodzieży, która w wyniku zmian na mapie szkół w mieście przeniosła się na ulicę Browarną.

– Myślę, że obiekt, który służył do niedawna edukacji, dzisiaj będzie bardzo dobrze służył działaniom i sprawom związanym ze Środowiskowym Domem Samopomocy – mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Nowymi gospodarzami obiektu zostali Beata Kulesza – dyrektora MOPS-u i Krystyna Grzybicka – dyrektor ŚDS i PZON.

Prezydent złożył podziękowania na rzecz wojewody oraz kierownictwa ŚDS-u. Są też plany na najbliższe miesiące.

– Chcemy stworzyć Centrum Weterana i Seniora. Osób w wieku starszym jest coraz więcej, wymagają większej troskliwości i opieki – nad tym już  pracujemy. Mam nadzieję, że uda się nam to zrealizować – podkreślał prezydent.

– Cieszę się, że dzisiaj te obiekty będą służyły osobom, które z różnych względów borykają się z problemami, trudnościami, chorobami i często z samotnością. Tutaj w tych obiektach mogą się spotkać z profesjonalną opieką i rodzinną atmosferą – dodał Artur Chojnicki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, który w swoim wystąpieniu podkreślał, jak ważna jest tworzenie takich miejsc, zapewniających opiekę osobom starszym i niepełnosprawnym.

Zmiany, które zaszły  dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, który do tej pory mieścił się przy ulicy Winnej 9 w siedzibie MOPS-u, są daleko idące. Obecnie każdego dnia 45 osób może korzystać z sal do rehabilitacji oraz terapii, przestronnej świetlicy, dużego patio czy boiska sportowego.

– W poprzedniej lokalizacji było nam bardzo dobrze. Niestety mieliśmy bardzo ograniczone możliwości lokalowe. Teraz mamy dwa razy tyle. Panie Prezydencie – bardzo dziękujemy. To tak jakby nam się niebo otworzyło – mówiła dyrektor Krystyna Grzybicka.

Po remoncie budynek wyzbył się wszelkich barier architektonicznych – szerokie korytarze, zabezpieczone grzejniki, dostosowane toalety czy kładki umożliwiające wjechanie na wózku do budynku, to tylko niektóre z udogodnień. Otwarcie uświetnił występ beneficjentów w nowej świetlicy a zaproszeni goście mogli skosztować poczęstunku powstałego w ramach zajęć kulinarnych.

Kliknij zdjęcie poniżej i zobacz fotorelację z wydarzenia:

 

Print Friendly, PDF & Email