Rozwiązania dla osób starszych i niedowidzących od informatyków z PŁ

Rozwiązania dla osób starszych i niedowidzących od informatyków z PŁ
Fot. Pixabay

System nawigacji ukryty w kołnierzu dla osób niewidomych i zdalnie sterowany dozownik leków dla osób starszych to niektóre wynalazki Politechniki Łódzkiej nagrodzone na wystawie IWIS 2020. Urządzenia zaprojektowali studenci z koła naukowego UbiCOMP i pracownicy Instytutu Informatyki Stosowanej.

Wibrujący bezprzewodowy kołnierz dla niedowidzących

System nawigacji dla osób niedowidzących umieszczany jest na szyi osoby idącej. Wibracje wskazują, w którą stronę pieszy powinien się kierować. Wynalazek został zaprojektowany we współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami. Wykorzystuje on zmysł dotyku do przekazywania informacji o sugerowanym kierunku ruchu. Kołnierz wykonany jest z oddychającej tkaniny sportowej. Maleńkie siłowniki wibracyjne mogą być umieszczone tam, gdzie życzy sobie tego użytkownik.

– Kołnierz bezprzewodowo sterowany poprzez mikrokontroler łączy się za pośrednictwem Bluetooth z popularnymi nawigacjami, np. z Google Maps – tłumaczy członek zespołu projektowego inż. Mikołaj Woźniak, studiujący informatykę na drugim stopniu.

Podkreśla, że nawigacja nie angażuje słuchu, który jest dla osób niedowidzących zmysłem o zasadniczym znaczeniu w odbieraniu świata zewnętrznego.

– Większość dotychczasowych rozwiązań opiera się o komunikację audio. Nasza nawigacja daje jedynie delikatne bodźce w okolicach szyi. Jest to ważne z punktu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale i z uwagi na zwiększony komfort i pewność siebie osób z niepełnosprawnością – mówi Mikołaj Woźniak reprezentujący koło naukowe UbiCOMP.

Sygnalizująca czas na lek apteczka dla seniorów

Inteligentny dozownik ma pomagać osobom starszym, które często zapominają o wzięciu tabletek. Pozwala monitorować terapię samemu choremu, jego opiekunom albo lekarzom.

– System powiadamia o konieczności przyjęcia leku za pomocą diod LED i dźwięku. Programowalny dozownik wykorzystuje dane wprowadzone przez użytkownika, a aplikacja mobilna połączona z urządzeniem, pozwala opiekunom na zdalne monitorowanie leczenia – mówi Adam Lewczuk, jeden ze studentów pracujących nad rozwiązaniem.

Dozownik składa się z kilku osobnych elementów. Można w nim przechowywać, jak w apteczce, także te leki, które są brane doraźnie. Przyjmowaniem leków zarządza się poprzez stronę internetową. System został zaprojektowany we współpracy z lekarzami i opiekunami osób starszych.

Na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS kołnierz otrzymał złoty, a dozownik leków – brązowy medal.

Karolina Duszczyk
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email