„Razem ścigamy się z cukrzycą”

„Razem ścigamy się z cukrzycą”
Fot. pixabay.com

Organizatorzy kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” we współpracy z Ambasadą Danii zaprosili na konferencję „Ścigamy się, by razem zmieniać cukrzycę”, która odbyła się w poniedziałek (10 sierpnia) w Urzędzie Miasta Krakowa. Spotkanie było jednocześnie okazją do przedstawienia Team Novo Nordisk – drużyny kolarzy z cukrzycą biorących udział w 77. finale Tour de Pologne.

Konferencja „Ścigamy się, by razem zmieniać cukrzycę” będąca częścią międzynarodowej kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” ma na celu promowanie aktywności fizycznej i zachęcanie do jej podejmowania także w przewlekłej chorobie – w cukrzycy. Dla osób i organizacji zaangażowanych w problematykę cukrzycy konferencja stanowiła okazję do wymiany doświadczeń związanych z terapią i ustalenia priorytetów w kontekście diabetologii.

– Cukrzyca uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku i jedno z największych zagrożeń zdrowotnych. W Polsce choruje na nią prawie trzy miliony Polaków, dlatego tak ważne są działania profilaktyczne. Chcemy pokazywać, że cukrzycę da się skutecznie kontrolować i nawet będąc chorym, można spełniać marzenia – a wszystko to dzięki aktywności fizycznej, słuchaniu zaleceń lekarza i odpowiedniemu leczeniu – podkreślają organizatorzy konferencji oraz koordynatorzy międzynarodowej kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” z firmy Novo Nordisk.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, przedstawiciele najważniejszych instytucji publicznych związanych ze zdrowiem, organizacje pacjenckie, organizacje zrzeszające diabetyków oraz przedstawiciele miasta.

W związku z tym, że w kampanię włączyła się Ambasada Danii, w spotkaniu uczestniczył także ambasador tego kraju – Ole Toft, który opowiedział o powodach zaangażowania w przedsięwzięcie i wskazywał na konieczność promowania zdrowego stylu życia. Z kolei prof. Maciej Małecki, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJCM, omówił rolę aktywności fizycznej w cukrzycy typu 2 oraz wartości terapeutycznej w cukrzycy typu 1 i 2.

Konferencja była także okazją do poznania kolarzy tworzących Team Novo Nordisk – drużyna ma w swoim składzie polskiego reprezentanta – Przemysława Kotulskiego.

Team Novo Nordisk to jedyna na świecie, międzynarodowa drużyna sportowa, w której wszyscy zawodnicy są chorzy na cukrzycę typu 1. Na czele grupy stoją zawodowi kolarze – ambasadorzy inicjatywy. Drużynę śledzi więcej osób niż wszystkie inne zespoły World Tour łącznie. Team Novo Nordisk może pochwalić się ponad 8,5 milionami fanów, dzięki czemu jeszcze skuteczniej szerzy misję inspirowania, edukowania i wspierania wszystkich chorych.

Team Novo Nordisk powstał w grudniu 2012 r. w wyniku współpracy z Philem Southerlandem (obecnie dyrektor generalny Teamu). Założeniem było utworzenie drużyny rowerzystów z cukrzycą, która udowadnia, że dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, stosowaniu zaleceń lekarza, odpowiedniej profilaktyce oraz edukacji diabetologicznej, możliwe jest osiąganie imponujących wyników sportowych.

Team Novo Nordisk ściga się w wielu krajach na całym świecie i na różnych kontynentach, m.in. w Europie, USA, Afryce i Azji, a wszystko po to, by realizować swoją misję. Rok 2020 to ósmy sezon, w którym profesjonalna drużyna rowerowa mężczyzn z cukrzycą startuje w ramach Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) ProSeries, jako ProTeam.

Najbardziej udanym sezonem Teamu Novo Nordisk był jak dotąd sezon 2019. Zespół wystartował w 24 wyścigach w 15 krajach. W 2019 Team Novo Nordisk zajął dwa razy miejsca w pierwszej dziesiątce wyścigów World Tour, zdobył podium na Tour of Estonia i Tour of China I oraz ponad 24 razy zajął miejsca w pierwszych dziesiątkach klasyfikacji.

Zawodnicy Team Novo Nordisk, co roku spotykają się z tysiącami osób, do których docierają ze swoim przesłaniem. W 2019 roku sportowcy i ambasadorzy Team Novo Nordisk uczestniczyli w ponad 100 wydarzeniach na całym świecie, w tym kongresach poświęconym cukrzycy, wydarzeniach branży farmaceutycznej i spotkaniach z pacjentami.

Podczas konferencji zostały wręczone nagrody laureatom konkursu „Pomaluj świat na Novo – na sportowo”. Konkurs przeznaczony był dla dzieci z cukrzycą, które miały za zadanie stworzyć kolaż na temat sportu.

Finałem spotkania było otwarcie wystawy fotograficznej „Rower – odkryj go na novo” zrealizowanej w ramach kampanii, obrazującej pasję rowerową w Polsce i Danii. Ekspozycja przedstawia codzienność rowerzystów w obydwóch krajach na przestrzeni ostatnich lat i zachęca do korzystania z roweru jako środka transportu i sposobu na relaks – promuje rowerowy, aktywny styl życia. Partnerem wystawy jest Ambasada Danii w Polsce.

Źródło: UM Kraków
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email