Olsztyn przypomina o środach z profilaktyką

Olsztyn przypomina o środach z profilaktyką
Fot. pixabay.com

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – to znana dewiza, pod którą ochoczo podpisują się przedstawiciele służby zdrowia. Od początku roku olsztyński oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza na środy z profilaktyką.

Coraz większa świadomość mieszkańców sprawia, że interesują się zagadnieniami związanymi z zapobieganiem chorobom. Naukowcy udowodnili, że aż w 50 proc. na nasze życie wpływają podejmowane przez nas decyzje i wybory. Służba zdrowia to natomiast zaledwie 10 proc. zależności.

– Każdą środę dedykujemy profilaktyce chorób oraz promocji zdrowia – mówi dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ, Andrzej Zakrzewski. – Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów służymy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowego życia w chorobie.

Zdrowy styl życia, to zdrowe żywienie, aktywność fizyczna, odpowiedni odpoczynek i sen, regularne badania, niepalenie tytoniu i unikanie alkoholu. Jak przekonują eksperci – by poprawić swoją kondycję wystarczy pół godziny aktywności fizycznej dziennie.

Dotychczas przy okazji akcji „Środa z profilaktyką” była mowa o otyłości, raku szyjki macicy i aktywności fizycznej. W środę (5 lutego) w szpitalu MSWiA zorganizowane zostało spotkanie zatytułowane „Dzień Walki z Rakiem”. Od 10:00 do 14:00 m.in. badania cytologiczne (dla wszystkich kobiet), badania mammograficzne (kobiety 50-69 lat), pomiar ciśnienia i cukru oraz analiza składu masy ciała. Poza tym będzie można wysłuchać dwóch wykładów poświęconych tematyce profilaktyki raka.

Informacje o tematach kolejnych „Śród z profilaktyką” znajdują się na stronie internetowej oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. W lutym specjaliści zorganizują jeszcze następujące spotkania:

  • 12 lutego „Dzień chorego na padaczkę”, NFZ Olsztyn (ul. Żołnierska 26, pok. 1A),
  • 19 lutego „Walka z depresją”, delegatura Elbląg (ul. Bema 18),
  • 26 lutego „Cukrzyca”, NFZ Olsztyn (ul. Żołnierska 26, pok. 1A).
Źródło: olsztyn.eu
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email