MSZ: w ramach akcji „LOT do domu” wróciło do kraju już ponad 42 tys. osób

MSZ: w ramach akcji „LOT do domu” wróciło do kraju już ponad 42 tys. osób
Fot. Pixabay

Od uruchomienia 15 marca b.r. akcji „LOT do Domu” do kraju w jej ramach na pokładzie samolotów PLL LOT wróciło prawie 42 tysiące osób – poinformowało w niedzielnym komunikacie Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

– Od uruchomienia akcji „LOT do Domu” mijają dwa tygodnie. Od 15 marca pomogliśmy powrócić do kraju prawie 42 tysiącom osób na pokładzie samolotów PLL LOT – czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

Jak poinformowano, zrealizowalizowano połączenia m.in. z Dominikany, Indonezji, Tajlandii, Maroka, Sri Lanki, Wietnamu, Filipin, Republiki Południowej Afryki i Tanzanii oraz wielu państw europejskich.

– W ramach solidarności unijnej pomogliśmy w powrocie na Stary Kontynent prawie 700 obywatelom innych państw UE. Dzięki akcji „LOT do Domu” sprowadzamy do Polski także artykuły medyczne do walki z COVID19 – kombinezony ochronne, testy medyczne, rękawiczki oraz inny asortyment na potrzeby instytucji krajowych – czytamy w komunikacie.

Przypomniano w nim, że w MSZ całodobowo działa Zespół Zarządzania Kryzysowego, a zagranicą polska służba dyplomatyczna i konsularna pozostaje w pełnej, całodobowej mobilizacji. – Konsulowie wspierają Polaków, wskazując możliwości wyjazdu z danego kraju, pomagając w znalezieniu alternatywnego miejsca noclegowego i informując o dostępie do służby zdrowia – czytamy w komunikacie.

Zaznaczono, że w przypadku kłopotów z przedłużeniem wizy, konsulowie starają się udzielać pomocy w kontaktach z miejscowymi służbami. – Mając na uwadze restrykcje wprowadzone w wielu państwach związane z zakazem przemieszczania się lub godziną policyjną, konsulowie wspierają Polaków w dotarciu do lotnisk, z których organizowane są loty repatriacyjne do Polski lub innych miast europejskich – zaznaczono w komunikacie.

Marzena Kozłowska (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email